Saçların beyazlaması doğal yaşlanma süreci olarak kabul edilir. Saçlarınızdaki beyazlar yaşınız ilerledikçe artar. Araştırmalar ayrıca saç beyazlamasının saça rengini veren bir pigment olan melaninin azalmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Zamanla, saç köklerindeki melanin üreten hücreler hasar görebilir veya ölebilir, bu da üretilen melanin miktarının azalmasına ve sonuç olarak saçın beyazlamasına neden olabilir. Saçlarınızdaki beyazları kapatmak için saçlarınızı boyamayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak sürekli saç boyamak saç köklerine zarar verir ve saçların yıpranmasına, dökülmesine, cansız ve mat görünmesine yol açar. Şu anda saçın erken beyazlamasının bilinen bir tedavisi olmasa da, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviler daha fazla beyazlamayı yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. Saç boyası kullanmadan da saçlarınızdaki beyazlardan kurtulabilmeniz mümkün. Saçların beyazlamasını engelleyen ve beyaz saçları eski rengine döndüren bu yöntemlere mutlaka bir göz atın.

PANCAR SUYU : Pancar suyu beyaz saçları engellemede başarılı olabilir. Pancar suyu ayrıca saç köklerini besler ve saçların dökülmesini durdurur. 15 gün boyunca saçlara düzenli olarak uygulanan pancar suyu saçlardaki beyazların kaybolmasına yardımcı olabilir. Birkaç pancarı kaynatın ve suyunu soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Pancar suyu saçınıza kırmızımsı mor bir ton verebilir.

KINA : Kına saçlardaki beyazlardan kurtulmanın en doğal yollarından biridir. Kınayı saçlara sürmek ayrıca saçların beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Bir macun oluşturmak için kına tozunu sıcak suyla karıştırın. Saçınıza uygulayın ve birkaç saat bekletin. Su ile durulayın. Kına saçınıza kırmızımsı-turuncu bir renk verebilir.

RAVENT OTU : Bu bitki rhubarb ismiyle de bilinir. Farklı bölgelerde ravent otu, dağ muzu, ravend-i hindi, ravendiyye, ışgın, rheum ve rhubarbe isimleriyle de tanınır. Ravent köklerini suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Ravent saçınıza kırmızımsı kahverengi bir renk verebilir.

Aman dikkat! Bu enfeksiyon mide gribi yapıyor Aman dikkat! Bu enfeksiyon mide gribi yapıyor

PAPATYA : Papatya özelliklere saçlara ışıltı vermek için kullanılır. Güçlü bir papatya çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Papatya saçınıza açık sarı bir renk verebilir.

CEVİZ: Ceviz hem saç köklerini besler, hem de saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.Ceviz beyaz saçlarınızı koyu rengine döndürebilir. Kara cevizlerin kabuklarını kırın ve suda kaynatın. Soğumaya bırakın ve saçınıza uygulayın. Bir saat bekletin ve suyla durulayın. Siyah ceviz saçınıza koyu kahverengi bir renk verebilir.

LİMON SUYU : Limon suyu güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Saçlara canlılık ve aydınlık bir görünüm katar. Taze limon suyunu sıkın ve saçınıza uygulayın. Birkaç saat bekletin ve suyla durulayın. Limon suyu saçınıza açık sarı bir renk verebilir.

Kaynak: Haber Merkezi