HABER MERKEZİ

Soru bankasındaki bir soruda 'Türkiyeli' ifadesi kullanan yazarın işine son verildi Soru bankasındaki bir soruda 'Türkiyeli' ifadesi kullanan yazarın işine son verildi

Merkez İlçede yapılan denetimlere Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya AR da eşlik etti.
Bolu Valiliği Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve ramazan ayı gibi özel zamanlarda gıda güvenliği arzının sağlanması açısından tüketimi artması muhtemel çikolata, şeker ve şeker mamulleri unlu mamul, ekmek, pide, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, tatlı ürünleri gibi ürünlere yönelik denetim faaliyetleri daha sık bir periyotta gerçekleşti. 7 gün 24 saat esasına göre devam eden denetim faaliyetleri kapsamında yaklaşık 3156 gıda işletmemiz olan bolu İlimizde, bu sene ilk 3 ayda 635 satış, 792 toplu tüketim, 203 üretim yeri olmak üzere toplam 1630 denetim gerçekleştirildi.
 
Özellikle Ramazan Bayramı öncesinde tüketimi artması muhtemel ürünlerin üretildiği veya satışının yapıldığı işletmelerin resmi kontrollerine ağırlık verilirken, üretimde kullanılan hammaddeler, üretimin aşamaları, depolarda bulunan tüketime hazır ürünlerin etiketinin kontrolüne özel önem verildi.
Ramazan ayında; toplu iftarların yapıldığı yerler, buralara yemek sağlayan işletmeler, tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerleme, çikolata, ekmek ve pide üretimi yapan gıda işletmelerinin resmi kontrollerin de etiket kontrolleri, ürünlerin muhafaza koşulları, genel ve özel hijyen kuralları, şüphelenilen ürünlerden numune alınması ve benzeri geniş çaplı resmi kontroller gerçekleştirildi.  Gıda işletmelerinin resmi kontrolleri 7 gün 24 saat esasına uygun olarak yürütülmekte olup, en iyi denetmen vatandaşın kendisidir düşüncesinden yola çıkarak, vatandaşlarımızın da karşılaştıkları sorunları ALO GIDA 174 hattını arayarak bildirmeleri denetimlerimizin etkinliğini artıracaktır.
Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.