Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere bayram öncesi müjde verdi. bayram ikramiyelerinin bayram öncesinde hesaplara yatacağını ifade etti. Yaklaşık 16 milyon emeklinin gözü kulağı bayram ikramiyelerinde. İkramiyelerin ne zaman yatacağı merak edilirken bir adım daha geldi. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda tarihler uyduğu için memur ve emekli maaşları öne çekilmemişti. Işıkhan emeklilerin bayram ikramiye ödemeleri için, "Bayramdan önce vereceğiz, yakın zamanda takvim açıklanacak." dedi. Bakan Işıkhan, kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin emekli olduğunu söyledi. Kamu ve özel sektörle anlaşmalar yaparak emeklilerin sosyal ve ekonomik olarak desteklenmeleri için çalışmaları sürdürdüklerini açıkladı. Işıkhan, "Haberleşme, ulaşım, kültürel faaliyetlerden; zincir marketlere, online pazar yerlerine kadar bir çok anlaşmayı emeklilerimiz için hayata geçireceğiz." diye konuştu.

3 BİN LİRALIK BAYRAM İKRAMİYESİ 

Kurban Bayramı tarihi 16 Haziran 2024 Pazar. Toplamda 16 milyon emekli maaşı alan bir emekli kitlesi var. Bu kitle içerisinde hem kendi maaşlarını alanlar var hem de dul/yetimler var. Dul ve yetimlerde bu ikramiye hisseleri oranında yatırılıyor. Örneğin yüzde maaş alıyorlarsa ikramiyenin de yüzde 50'sini yani 1500 lira ikramiye alacaklar.

GÖZLER ZAM ORANINDA 

Öte yandan milyonlarca emekli heyecanla temmuz ayında aylıklarına yapılacak zammı bekliyor. Enflasyon nedeniyle alım gücü düşerken emeklilerin de enflasyon farkının üzerine ek bir zam daha yapılması beklentisi arttı. 4 aylık enflasyonun açıklanmasıyla emekliler yüzde 18.72'lik zammı cebine koyarken refah payı ve seyyanen zam oranları da tartışılmaya başlandı. Kök aylıkların artırılması gündemde.

REFAH PAYINA KAPILAR KAPANMADI 

Yurt dışı çıkış harcı için beklenen zam oranı Yurt dışı çıkış harcı için beklenen zam oranı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emeklilere refah payı verilip verilmeyeceği sorusunu yanıtladı. Işıkhan temmuz ayını işaret ederek refah payına kapıları kapatmadı.

BU ORANLAR İLK KEZ GÜNDEME GELDİ 

Editör: Elif Erdoğan