HABER: FARUK ÇİDEM

Cumhuriyet Halk Partisi’nden geçtiğimiz günlerde ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,

gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Parti yönetiminin Atatürkçülerden temizlendiğini ve sadece tabanın Atatürkçü olduğunu söyleyen Özcan, “Bizim parti programımızı herkes inceleyebilir. Parti programında net olarak şunlar yazılı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin altı oku tarif edilmiş. Cumhuriyet Halk Partisi'nin anayasası konumundadır. Dolayısıyla sayın genel başkan dahil partide kimse parti programı aleyhine söylem geliştiremez. Kafasına göre eylem gerçekleştiremez. Yani anayasasını ihlal etmiş olursunuz. Parti programında Cumhuriyet Halk Partisi'nin açıkça Atatürk'ün ilkelerinden güç aldığı yani Bel kemiğinin Atatürk ilkeleri olduğu Atatürk’ün bütün ilkelerine uygun davranacak bir yönetimin olması gerektiği yazılır. Ama maalesef şu anda tabanı Atatürkçülerden oluşan Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminin üstünde Atatürk'ten bahsetmeye korkan yöneticiler var. Yani partiyi şu anda Atatürkçüler yönetmiyor. Sadece taban Atatürkçü. Benzer bir durum AK Parti'de de var. AK Parti'nin tabanı milli görüşçü, ama şimdi yukarıda Erdoğan milli görüş gömleğini çıkartıp koyduk dediği için kimse milli görüşçü olduğunu söyleyemiyor” ifadelerini kullandı.

ANKARA ŞUBE BAŞKAN YARDIMCISI OLDU ANKARA ŞUBE BAŞKAN YARDIMCISI OLDU

“ŞUAN BAĞIMSIZ PLANLIYORUM”

Ben düzenli şekilde hareket yaptıran biriyim. Benim dışımda da anketler yapılıyor. O anket firmaları da o verileri paylaşılmamak kaydıyla benimle paylaşıyor. Dolayısıyla şu ana kadar yapılmış olan bütün anketlerde ilk beşte, çok büyük kısmında da birinci olarak çıkmıştık. Dolayısıyla ben siyasi ağırlığımın ne kadar olduğunun farkındayım. Benim seçim kazanmam için bir siyasi partinin adayı olmam gerekmiyor. Geçmişte de adayların siyasi partilerin aday göstermemesi için yasa teklifi verdim. Adayı halk seçsin partiler de desteklesin. Seçimlerde aday olacağım. Şu an bağımsız olarak planlıyorum. Ama siyaset dinamik bir yapıdır. Bazı gelişmeler olabilir. Bu 6-7 ay içinde. Ama farklı bir karar alırsam bunu da Bolu kamuoyundan gizlemem. Yani son günlere bırakmam. Kararı aldığım gün kamuoyu ile de paylaşırım. İyi Parti’ye yakıştıranlar var. Yakıştırmayanlarda olabilir. Bilmiyorum ama şuanda Ak Parti ve MHP dışında daha doğrusu bunlarda siyaset yapmayacağım kesin. Onlarda rahat etsinler.

“ÇİFTE STANDART BENİ ÜZDÜ”

Partide önemli isimlerin de değişim istediğini ancak ihraç edilen kendisinin olduğunu ifade eden Özcan, “Bu aşamadan sonra bağımsız olarak yoluma devam edeceğim. Bolu'ya hizmet etmeye devam edeceğim. Söylediklerimden ve yaptıklarımdan dolayı pişmanlık duymuyorum. Bugün olsa yine yaparım. Ama çifte standart uygulanması beni üzdü. Yani şu anda CHP'de değişim isteyen ve bunu kamuoyuyla paylaşan o kadar çok insan var ki. Ya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan tutun, kimlere kadar? İşte partinin grup başkanı dahil olmak üzere, grup başkan vekilleri dahil olmak üzere değişimden bahsediyor. Ama değişim isteyenler adına ihraç edilen ben oluyorum. O arkadaşlarımı da buradan tekrar uyarıyorum. Yani bu değişime gidilmezse Cumhuriyet Halk Partisi’ni 31 Mart'ta büyük bir hezimet bekliyor Türkiye'de. Son olarak da bu uyarımı yapayım” diye konuştu.

“ÇİZGİMDEN TAVİZ VERMEYECEĞİM”

Söylemlerinden vazgeçmeyeceğini ve devam edeceğini belirten Başkan Özcan, “Atatürkçü çizgiden asla taviz vermeden devam edeceğim. Bundan sonraki süreçte de aynı söylemlerle yoluma devam edeceğim. Ben laik bir insanım. Yani inançlara saygılı laik bir Müslümanım. Yine sosyal demokrasi anlayışını benimsemiş bir insanım. Bunlardan kesinlikle ödün vermeden yoluma devam edeceğim. Bundan sonraki süreçte, süreç beni nereye götürür bilmiyorum ama yine başta sığınmacılar meselesi olmak üzere önemli konuları Türkiye'nin gündeminde tutmaya devam edeceğim. Çünkü tutulması gerekiyor” dedi.

“MÜCADELE EDİN”

Partiden istifa etmeyi düşünenlere seslenen Özcan, “Partiden atıldığım gün de söylemiştim. Bir kişi bile beni haksız şekilde partiden attılar diye Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etmesin. Son güne kadar benim gibi mücadele etsin. Çünkü zaten Sayın Kılıçdaroğlu'nun ve onu destekleyen grupların istediği CHP içindeki Atatürkçülerin temizlenmesidir. O yüzden benim belediye meclis üyelerim dahil, benim annem, babam dahil, benim oğlum dahil Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etmelerini istemiyorum” diye konuştu.

MECLİS ÜYELERİNİ UYARDI

Artık bazı şeyler değişti. Bütün Belediye Meclis üyelerini de katıyorum. Artık siyasi parti bağlantısı hukuken olmayan bir belediye başkanı tarafından Bolu belli bir süre yönetilecek. Dolayısıyla hani artık meclisteki Ak Parti ve MHP grubuna da sesleniyorum. Artık sırf CHP’li diye bazı şeyleri engellemeye çalışmanızın bir anlamı kalmadı. Çünkü sizden önce parti yöneticileri beni zaten CHP’den atmak suretiyle, ihraç etme suretiyle benim bağımsız kalmamı sağladı. O yüzden siyasi hareket etmeyin bundan sonra. Bu işin size zararı olur, faydası olmaz.

“İL BAŞKANI KEMAL BEY KADAR KOLTUK SEVDALISI”

Cumhuriyet Halk Partisi'nde rahatsız olduğum bir konu var. 150-200 kişi hakkında benim yürüyüşüme katıldığı gerekçesiyle tedbirli olarak disipline verilen partililer varmış. Benim yürüyüşüme en az bin kişi katıldı. Ama tedbirli olarak disipline verilecek 150 kişinin önemli bir kısmı ilçe kongre delegesi. Tedbirli olarak disipline vererek ne amaçlanıyor? Biliyorsunuz tedbirli olunca delege bile olsanız gidip oy kullanamıyorsunuz. İşte bu kadar küçük düşünen bir CHP yönetimi de Bolu’da var. Yani kaybetmişsin delege seçimlerini ki benim hiç müdahalem yok. Bir kişiyi aramış değilim. Sonra kaybetmişliğinin sebebini bana atacaksın. Ondan sonra baktın olmuyor. İkinci seçimi tekrar kaybediyorsun. Üçüncü olsa yine kaybedeceksin. Yani Ersan Bey'e de ne söyleyeyim bilmiyorum. En az Kemal bey kadar koltuk sevdalısı birisine ne söyleyeyim artık.