HABER: Berfin MUTLU

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Türkiye Ekonomi Şurası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve ilgili bakanlar ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmayla dikkat çeken Gerede TSO Başkanı Kaşka, konuşmasına dair detayları anlattı.

Togg için yerli deri önerisi

Gerede TSO Başkanı Kaşka’nın Şura’da yaptığı konuşmada en dikkat çeken konu Türkiye’nin yeri ve milli otomobili Togg’da yerli deri döşeme kullanılması önerisi oldu. Kaşka’nın önerisine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan da destek geldi. Deri döşe kullanılmasının Togg’a artı değer katacağını belirten Başkan Kaşka, bunun için de ülkemizde işlenen yerli derilerin kullanılmasını önerdi. Kaşka, Gerede Deri OSB’de yer alan fabrikaların da istenildiğinde döşemelik deri üretmeye uygun olduğunu söyledi.

YENİÇAĞA KAYMAKAMI KURUM AMİRLERİ VE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ YENİÇAĞA KAYMAKAMI KURUM AMİRLERİ VE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Hızlı tren talebini yineledi

Daha önce de Ankara – İstanbul arası yüksek hızlı tren güzergâhının Gerede üzerinden geçmesi talebinde bulunan Başkan Kaşka, Şura’daki konuşmasında da bu talebini yineledi. Kaşka, Ankara ve İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük iki şehrinin ortasında yer alan Gerede’den yüksek hızlı tren geçmesinin, sadece bölgeye değil, Türkiye ekonomisine de olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

Gerede Deri OSB’de yapımı devam eden yeni arıtma tesisinin Ekim ayı sonu itibariyle tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, Şura’da, yeşil mutabakat ve su verimliliği dikkate alınarak arıtma sistemlerinden çıkan suyun yeniden üretim prosesinde kullanılmasına yönelik de çeşitli önerilerde bulundu.

İhracat ve ithalattaki sıkıntıları dile getirdi

Şura’daki konuşmasında ihracat yapan firmaların finansman limitleri ve diğer finansal süreç sıkıntılarına da değinen Başkan Kaşka, ayrıca ham deri ithalatına yönelik önerilerini dile getirdi.

E-ticaret sektörünü unutmadı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yıldızı yükselen e-ticaret sektörüne de değinen

Başkan Kaşka, sektörde yer alan şirketlerin önünün kesilmesi anlamına gelecek uygulamalardan kaçınılması gerektiğini söyledi