AYDIN’DAN İSTANBUL’UN FETHİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA AYDIN’DAN İSTANBUL’UN FETHİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Tarımsal destekler çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerce alınıyor. Kayıtlı üretici de bir mobil uygulama olan Tarım Cebimde'yi kullanıyor. Üretici buraya ektiği ürünü, kullandığı ilacı ve gübreyi yazıyor. Böylelikle tek bir merkezden planlı tarım yapma olanağı bulunuyor. Trakyalı balıkçılar da artık güncellenen "Tarım Cebimde" uygulamasını kullanmaya başladı.

Balıkçılık" modülü eklendi

Trakyalı balıkçılar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tarımsal üretimle ilgili iş ve işlemlerin cep telefonu üzerinden tek tuşla yapılabilmesine imkan sağlayan "Tarım Cebimde" mobil uygulamasına "Balıkçılık" modülü eklenmesinden memnun.

"İşler kolaylaştı"

balıkçılığın yoğun olarak yapıldığı Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, "Balıkçılık" modülünün balıkçıların iş ve işlemlerini kolaylaştırdığını söyledi.

"Zamandan tasarruf"

Bu modülün balıkçılara zamandan tasarruf sağladığını belirten Pehlivanoğlu, şöyle konuştu: Yeşil ruhsatı olan balıkçı arkadaşlarımız, uygulama üzerinden işlemlerini daha güzel takip edebiliyor. Bağlama kütüğü ruhsatı olan arkadaşlarımız da uygulamadan faydalanabiliyor. Bu uygulamayla balıkçı arkadaşlarımız çok daha hızlı hareket edebilecek.

"Oturduğumuz yerden tek tuşla işlemlerimizi yapabileceğiz"

Karadeniz'e sahili bulunan Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi ile Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesindeki balıkçılar da uygulamadan duydukları memnuniyeti ifade etti. İğneadalı balıkçılardan Günay Arapoğlu, kilometrelerce yol gitmek yerine bu uygulamayla birçok işlemi yapabileceklerini şöyle anlattı: Önceden ruhsat veya diğer işlemler için en az 100 kilometre yol gidiyorduk. Bu hem maddi hem de zaman açısından bize kayıp oluyordu. Artık uygulamayla oturduğumuz yerden tek tuşla işlemlerimizi yapabileceğiz.

TarımCebimde 'Balıkçılık' modülü

"TarımCebimde" mobil uygulamasıyla "Balıkçılık" modülü üzerinden balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı yapan kullanıcılar, ticari kişi ruhsatı ve balıkçı gemisi ruhsatlarının görüntülenebileceği "Ruhsatlarım", özel avcılık izin ve amatör balıkçılık belgelerinin görüntülenebileceği "Belgelerim", balıkçı gemi sahiplerinin gemilerine ait sulardaki yer izlerini ve koordinatlarını haritadan görüntüleyebileceği "Gemim nerede", ister açıklarda isterse kıyıda arıza kaydının oluşturulabileceği "Arıza Bildirimi", cezalarını sorgulayabileceği "Ceza sorgulama" gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebilecek. AA