6 Şubat'ta yaşanan ve merkez üssü Kahramanmaraş olan deprem, 11 ilde hissedildi. Büyük felakette binlerce bina yıkılırken, binlerce vatandaşımız da hayatını kaybetti. Bu kapsamda yapılan yardımlar ve devlet-millet iş birliği içinde depremzedelerin yaraları sarılmaya başlandı. Adeta enkaza dönen kentlerin de yeniden ayaklanması için çalışmalar hızlandırıldı. Birlik ve beraberlik içinde 18 gün boyunca mücadele edilirken, ortaya asılsız iddialar da atıldı.

“30 Bin Suriyeli Döndü”

Bunlardan biri de deprem nedeniyle sınır hattından Suriyeliler’in Türkiye'ye akın etmesi oldu. Konuya ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sık sık açıklamalarda bulunarak iddiaları yalanladı. Hudutta sıkı önlemlerin alındığını ve sık sık İHA'larla takip edildiğini belirten bakan Akar, son olarak yaptığı açıklamada 30 bin Suriyeli’nin ülkesine geri döndüğünü açıkladı.

Gözden Kaçmasın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: “30 bin Suriyeli kendi topraklarına döndü. Suriyeli sayısı Türkleri geçmiş durumda” dedi. Bu gelişmelerin ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Özcan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “2gündür Hatay'dayım. Gizlenen bir gerçeği Türkiye ile paylaşmak zorundayım. Hatay’dan Türk vatandaşlarının çok büyük göçü söz konusu. Gelinen noktada Suriyeli sayısı Türkleri geçmiş durumda. İlk konutların ivedi bir şekilde Hatay’a yapılması gerekir. Memleket elden gidiyor”

“Allah bunlardan korusun"

GENÇ DEPREMZEDENİN ENKAZ ALTINDA KALAN PROTEZ BACAĞI BOLU’DA YENİLENDİ    GENÇ DEPREMZEDENİN ENKAZ ALTINDA KALAN PROTEZ BACAĞI BOLU’DA YENİLENDİ  

 Bunun üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da iddialara karşılık vererek şu ifadeleri kullandı: “Hatay’a gelenler kardeşlik duygularıyla yardım için seferber. Hepsinden Allah razı olsun. Bazıları da tahrik için seferber. Allah bunlardan korusun. Aziz milletimizin birliği bu tahriklere asla müsaade etmeyecek. Hataylılar’ın Hatay’a sahip çıktığına gözlerimle şahidim. Tahriki bırakın”