Bakan Kurum, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremleri sonrası bölgedeki TOKİ konutlarının yapımına ilişkin son gelişmeleri aktardı. 

'EN SAĞLAM ZEMİNİ TESPİT EDİP İNŞA EDECEĞİZ'

“En sağlam zemini tespit edip, en doğru teknikle güvenli konutlarımızı inşa edeceğiz” diyen Bakan Kurum, Twitter’dan şu paylaşımı yaptı: 

78 noktadan 44’ünde 19.464 metre sondajla zemin etüt çalışması yaptık, devam ediyoruz.  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez petrol davasında Türkiye'ye ceza verildiği iddiasını yalanladı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez petrol davasında Türkiye'ye ceza verildiği iddiasını yalanladı

50.565 hektar alanda mikro bölgeleme çalışmalarında 3.843 sondajdan 591’ini yaptık, devam ediyoruz.  

En sağlam zemini tespit edip, en doğru teknikle güvenli konutlarımızı inşa edeceğiz.” 

‘MALATYA BATTALGAZİ’DE İLK KAZMAYI VURDUK’ 

Öte yandan Bakan Kurum geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ağır hasar alan Malatya’da kalıcı konutlarla ilgi çalışmaların yer aldığı bir video paylaşmıştı. 

‘İLK EVİM DE SÜRECEK, AFET KONUTLARIMIZ DA YÜKSELECEK’ 

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Malatya Battalgazi’de ilk kazmayı vurduk. İlk etapta bin 73, devamında ise 750 yuvamızı inşa edeceğiz. Hemen yanı başında ‘İlk Evim’ projemizdeki sosyal konutlarımız da devam ediyor. ‘İlk Evim’ de sürecek, afet konutlarımız da hızla yükselecek” ifadelerini kullandı. 

Bakan Kurum’un paylaşımında yer alan videoda deprem konutları için istişareler yapılarak, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alındığı belirtildi. Yeni yerleşim bölgelerinde mikro bölgeleme ve zemin etüt çalışmalarının ardından konut yapımına uygun zeminlerde çalışmaların başladığı vurgulanarak, Malatya’da ilk kazmanın vurulduğu aktarıldı. 

Paylaşımda bir yandan deprem konutları için çalışmaların başladığı belirtilirken, diğer taraftan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinde de çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği ifade edildi.