Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 yıl aradan sonra gerçekleştireceği Irak ziyaretine ilişkin konuştu. Bakan Fidan, "Cumhurbaşkanımızın Irak'ı ziyaretinde 20'den fazla anlaşmanın imzalanması için ön mutabakatlar tamamlandı" dedi.

"SEYAHAT İKİ AYAKLI OLACAK"

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İstanbul’da Moritanya Dışişleri Bakanı Muhammed Salim Vild Merzuk ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Yüzlerce Bolulu "Katil İsrail" diyerek yürüdü Yüzlerce Bolulu "Katil İsrail" diyerek yürüdü

Bakan Fidan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Yapılan ortak basın toplantısında konuşan Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti esnasında 20’dan fazla anlaşmanın imzalanması için ön mutabakatları tamamlamış olduklarını söyledi. Bakan Fidan, "Seyahat iki ayaklı olacak Bağdat ve Erbil ayağı var. Bağdat’ta Cumhurbaşkanımız hükümet başkanı ile bir araya gelip bir çalışma toplantısı yemeği olacak. Daha sonra anlaşmalar imzalanacak. Kendisi ayrıca Irak Cumhurbaşkanı ile bir araya gelecek" şeklinde konuştu.

"DESTEK VERME NOKTASINDA KARARLIYIZ"

Irak büyük potansiyeli ve imkanlara sahip olmasına rağmen temel hizmetlerin halka ulaştırılması konusunda büyük sıkıntılar yaşamakta. Mevcut hükümetin farkındalık geliştirdiğini görüyoruz. Hep beraber neler yapabiliriz, daha iyi bir sulama sistemi nasıl kurulabilir. Enerji konuları nasıl hayata geçirilebilir. Bu konuda Türkiye olarak her türlü desteği verme konusunda bir kararlılığımız var."

-haber merkezi - trt haber -