Faaliyet, topluluk başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş’un açılış konuşmasıyla başladı. Karakuş, geçen sene de Balkanlar’dan Çanakkale’ye gelenleri konu alan bir program düzenlediklerini ve bu faaliyetle de Balkanlar’daki Türk İslam kültürü ve edebiyatını anma ve tanıtmaya devam ettiklerini belirtti. Unutmamak ve anmanın Türk ve Müslüman olmanın bir gereği olduğunu da belirtti. Daha sonra Bulgaristan Türk Edebiyatçısı gazeteci yazar Mehmet Türker söz aldı. Türker, Bulgaristan’da Türkler ve Türk Edebiyatı hakkında devirlere ayırarak bilgiler verdi. Bulgaristan Türk Edebiyatının tarih içerisinde dalgalı bir seyir izlediğini belirten Türker, bir süre sonra Bulgaristan’da Türkçenin tamamen yasaklanmasının Türk edebiyatına ciddi bir zarar verdiğini belirtti. Günümüzde de halen zorunlu Türkçe eğitimin olmayışının Bulgaristan’da Türk edebiyatına büyük zararlar verdiğini belirtti.

Optikçiler uyarıyor: Göz sağlığınızdan olmayın! Optikçiler uyarıyor: Göz sağlığınızdan olmayın!

Ardından programın esas bölümüne geçildi. Katılımcılara Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş’un yayın danışmanlığını yaptığı ve Mehmet Türker’in yönettiği “Bulgaristan’ın Susturulamayan Kalemi: Ömer Osman Erendoruk” belgeseli izlettirildi.

Etkinlik Bulgaristan Türk Edebiyatı yazarı ve gazeteci Mehmet Türker’e belge takdimiyle program sona erdi. Haber Merkezi

Editör: Berfin MUTLU