Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, birçok uluslararası derecelendirme kuruluşunun listesine üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Son olarak dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından olan, Times Higher Education’un (THE) üniversiteleri Birleşmiş Milletlerin ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ üzerinden değerlendirdiği ‘University Impact Rankings 2024’ derecelendirme verilerinde büyük bir başarıya imza atarak, listeye girebilen farklı ülkelerden 1963 üniversite arasından ‘Nitelikli Eğitim’ kategorisinde 101-200, ‘Açlığa Son’ kategorisinde ise 301-400, Türkiye genelinde ise bu kategorilerse sırasıyla 8’inci ve 14’üncü sırada yer aldı.

Temmuz dolunayı dünyanın birçok noktasında görüntülendi Temmuz dolunayı dünyanın birçok noktasında görüntülendi

Times Higher Education Etki Sıralamaları Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda üniversiteleri değerlendirmek amacıyla genel performans tabloları üzerinden değerlendirmelerde bulunmaktadır. Bu bağlamda, 2030 yılına kadar yoksulluğun azaltılması, demokratik yönetişim ve barışı yapılandırma, iklim değişikliği ve afet riski ve ekonomik eşitsizlik ve benzeri temel alanlara yoğunlaşmaktadır.

Times Higher Education sitesinde açıklanan verilere göre Üniversitemiz genel sıralamada dünyada 1001-1500 bandında yer alırken Türkiye genelinde ise 43’üncü sırada yer aldı. Ayrıca, Eşitsizliklerin Azaltılması (Reduced Inequalities) kategorisinde dünyada 601-800, Yoksulluğa Son (No Poverty) kategorisinde dünyada 801-1000, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (Gender Equality) kategorisinde dünyada 601-800, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme (Decent Work and Economic Growth) kategorisinde dünyada 601-800, Sanayi Yenilikçilik ve Altyapı (Industry Innovation and Infrastructure) kategorisinde dünyada 601-800, Hedefler İçin Ortaklıklar (Partnership for the Goals) kategorisinde dünyada 1001-1500 sıralamasında yer aldı. Üniversitemizin ve ülkemizin uluslararası derecelendirme kuruluşlarında üst sıralarda temsil edilmesi için gayret gösteren tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

Times Higher Education (THE), 2004 yılından bu yana yükseköğretim kurumları arasında yaptığı performans ölçme ve değerlendirme çalışmaları ile dünyanın önde gelen üniversitelerini sıralayan, en önemli derecelendirme kuruluşları arasında yer alıyor. Dünya üniversite sıralamalarındaki performans ölçütlerini kullanarak bölgesel ve tematik sıralamalar da yayınlıyor. THE University Impact Rankings 2024 verilerine ulaşmak için bağlantı

https://www.timeshighereducation.com/impactrankings

Haber Merkezi

Editör: Berfin MUTLU