Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından yardım için kurulan merkezlerde ilk günkü yoğunluk azalınca, yetkililer “bağışlarınızı kesmeyin” çağrısında bulundu. Deprem bölgesindeki acil ihtiyaçlar listesinde çadır, konteyner, gıda, seyyar tuvalet, soba ve hijyen malzemeleri ilk sıralarda yer alıyor. Kahramanmaraş’ta büyük yıkıma yol açan depremlerin üzerinden 16 gün geçerken önceki gün Hatay merkezli iki deprem bölgedeki çadır ve konteyner ihtiyacını ikiye katladı. Depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için Kırklareli’nden 9 bin 239 çadır ile konteyner ve 2 ton odun gönderildi. Bilecik’ten afetzedelerin barınma, beslenme, tuvalet ve banyo ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla 50 konteyner ev ile 18 tuvalet ve banyo bölgeye sevk edildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen “81 İlde 100 Fırın” projesi çerçevesinde Denizli’de meslek lisesi öğrencileri tarafından üretilen 33 bin 500 adete ekmek bölgeye ulaştı. Hatay’ın Hassa ilçesinde kurulan sahra mutfakta ise depremzedelere günde üç öğün sıcak yemek dağıtılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi, afet bölgesine 10 bin bordür taşı ve 71 bin 545 litre yakıt desteği sağladı.

ORTAOKULLAR ARASI AKIL VE ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI ORTAOKULLAR ARASI AKIL VE ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI

Kahramanmaraş’ın Karacasu Kampüsü’nde oluşturulan konteyner kente gönderilen bordürler, su basma riskinin engellenmesi amacıyla prefabrik evlerin zeminine yerleştirildi. Alaçam Halk Eğitim Merkezi öğreticileri ise ürettikleri uyku tulumlarını gönderdi. Sivas’taki lokanta ve kebapçı esnafı hazırladıkları 1 ton Sivas köftesini Malatya’daki depremzedelere gönderdi. Eskişehirli bütün arıcıların katkı sağladığı yardım kampanyası kapsamında deprem bölgesindeki vatandaşlar için yaklaşık 350 kavanoz bal toplandı.