ANNE KEÇİNİN SAHİPLENMEDİĞİ OĞLAĞI YANINDAN AYIRMIYOR ANNE KEÇİNİN SAHİPLENMEDİĞİ OĞLAĞI YANINDAN AYIRMIYOR

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

ÖZEL HABER: Havva AKÇA

Bolu merkeze bağı Büyükberk köyünde yaşayan Necip Özmen, babasının gençliğinde kullandığı ve ailesinin geçimini sağladığı traktörü 30 yıl sonra Sanayi Sitesi’nde görerek satın aldı. Özmen, baba yadigarı olarak gördüğü traktörün bakımlarını yaptırarak yeniden kullanılır hale getirdi.

30 yıl sonra baba yadigarı traktörüne kavuşan Necip Özmen, “Traktörümüz 1959 model. İsveç’te imal edilmiş. Markası Bolinder Munktell ve ilk kez 1962’de trafiğe çıkmış. Babam Necati Özmen ve amcamlar tarafından alınmış. Sonra babam 1976’da satmış. Ben bu traktörü 30-35 sene sonra Bolu sanayi sitesinde bir traktör servisinin önünde gördüm. Sonra bizim traktör olduğunu öğrendim ve rahmetli Mustafa Kırbaç’tan satın alarak eksiklerini yaptırdım. Şu anda baba yadigarı olarak kullanıyorum” şeklinde konuştu.

“BU TRAKTÖRLE BÜYÜDÜK”

Babasının bu traktörle çiftçilik yaparak, dağlardan tomruk çekerek onları büyüttüğünü vurgulayan Necip Özmen, “Biz bu traktörle babamızın ve abilerimizin yanında şoförlük öğrendik. Rahmetli babamız nasıl değerliyse, bu traktörümüz de o kadar değerli. Bu traktörle büyüdük, bu traktörle şoförlük öğrendik” dedi.

“CUMHURİYET BAYRAMLARI’NDA GEÇİŞ TÖRENLERİNE KATILIYORUM”

Traktörü birçok yerde kullandığını belirten Özmen, “Bu traktörün bakımını 2020 yılında Yeniçağa’da yaptırdım. Şu an kullanıyorum ama bazı zor işlerde kullanmıyorum. Mesela tarlaya buğdaylarımı, gübrelerimi ve patateslerimi sulamaya giderken ve bu gibi küçük işlerde, bir de gezmek için kullanıyorum. Bazen Ziraat Odası başkanlarımızın tavsiyesiyle Cumhuriyet Bayramları’nda geçiş törenlerine katılıyorum” ifadelerini kullandı.

“BOLU’DA TEK”

Necip Özmen, Bolu’da eski yıllardan kalma başka traktör olmadığını söyleyerek, “Traktörümüz 1959 model olup, Bolu’da tek olarak görülüyor. Hidrolikli, mazotlu, 3 silindir, 35 beygir gücünde ve her işte kullanıyoruz. Köyümüzde eskilerden başka bir traktör olmadığı için bazı gelin almalarda, tarla sürmelerinde çok kullanıldı. Bu traktörü aldığımız zaman köyümüzün büyükleri çok sevindiler. Baba yadigarı olarak aldık diye çok mutlu oldular” dedi.

“MÜZELERDEN İSTİYORLAR”

Traktörü satın almak için arayanların olduğunu kaydeden Özmen, “Türkiye’nin genelinden bize traktörü satar mısınız diye telefonlar geliyor. Koç Müzesi’nden istediler. Çanakkale Biga’da eski nostalji Traktör Müzesi’nden istediler. Ankara’dan, Tekirdağ’dan istediler. Biz de baba yadigarı olarak bu traktörü vermek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.