İKİNCİ AŞAMASINA TAŞINDI

NASA, gelecekte Ay'da tren yolculuğu yapılmasını mümkün kılacak bir proje üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.

"Flexible Levitation on a Track" (FLOAT) adı verilen proje, NASA'nın gelecekteki uzay araştırmaları için "bilim kurgu benzeri" projeler geliştirmeyi amaçlayan Yenilikçi Gelişmiş Kavramlar programının (NIAC) ikinci aşamasına taşındı.

Projeyi yürüten ekibe göre, bu projenin Ay'da çıkarılan kaynakların taşınması için güvenilir ve otonom bir yol sağlayacağı kaydedildi.

"DEMİRYOLU SİSTEMİ İNŞA ETMEK İSTİYORUZ"

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nda robotik mühendisi olan proje lideri Dr. Ethan Schaler, "Ay'da güvenilir, otonom ve verimli yük taşımacılığı sağlayacak ilk ay demiryolu sistemini inşa etmek istiyoruz. Dayanıklı, uzun ömürlü bir robotik taşıma sistemi, 2030'larda sürdürülebilir bir Ay üssünün günlük operasyonları için kritik öneme sahip olacaktır." diye konuştu.

Dünya'daki bir demiryolunun aksine, bu Ay ulaşım ağı aşina olabileceğiniz sabit rayları kullanmayacaktır.

Dr. Schaler ve ekibi, doğrudan Ay yüzeyine 'açılabilen' esnek ray uzunlukları oluşturmayı öneriyor.Bu projenin inşaat süresini kısaltmak için tasarlandığı, çünkü ay üssü değişirse, bu rayların kolayca sarılabileceği ve başka bir yere taşınabileceği kaydedildi..

Yaşlı adamın cansız bedeni bulundu Yaşlı adamın cansız bedeni bulundu

Asıl hareket, pistin yüzeyinde havalanan bir dizi manyetik robot tarafından yapılacak.

Pistin kendisi daha sonra robotları hedeflerine itmek için elektromanyetik itme gücü üretecektir.

Bu, Dünya'da güçsüz vagonları raylar boyunca ilerletmek için güçlü elektromanyetik alanlar kullanan maglev trenlerinin arkasındaki sistemle aynıdır.

Haber Merkezi