Yunanistan’ın Selanik kentinde çiftçiler, hükümetten destek talebiyle traktörleriyle eylem yaptı.

ANA TALEP GİRDİLERİN DÜŞÜRÜLMESİ

Sembolik olarak tabut taşıdıkları onlarca traktörle Selanik'e giriş yapan çiftçiler, Uluslararası Selanik Fuar Merkezi'nin önünde toplandı.

Arıcılar, besiciler ve balıkçılar da eyleme destek vermek için çiftçilere katıldıHükümetle diyalog kurmak istediklerini belirten çiftçiler, üretimde kullanılan elektrik, mazot ve diğer girdi fiyatlarının düşürülmesini talep etti.

Dünyada yaşam için en ideal sıcaklık derecesi belirlendi Dünyada yaşam için en ideal sıcaklık derecesi belirlendi

Çiftçiler, Selanik Uluslararası Fuar Merkezi'nde 3 Şubat'ta düzenlenecek "Agrotica" Fuarı vesilesiyle Selanik'te büyük bir gösteri yapmayı planlıyor.

MİÇOTAKİS'İN AÇIKLAMALARI FAYDA ETMEDİ

Başbakan Kiryakos Miçotakis, 30 Ocak Salı günü yaptığı açıklamada, çiftçilere ödenen sübvansiyonların artırılacağını, Eylül 2023'teki sel felaketinden etkilenen çiftçilere ikinci bir ek yardım yapılacağını ve çiftçilerin yaşadığı sorunların giderilmesi için diyalog kapılarının da açık tutulacağını belirtmişti.

Eylül 2023'te yaşanan sel felaketinde zarar gören birçok ürün için yeterli miktarda tazminat, aşırı hava koşullarına karşı ürünlerinin korunacağı projelerin inşası ve üretim maliyetlerinin azaltılması gibi talepleri olan çiftçiler ise 24 Ocak'tan beri çeşitli kentlerde eylemlerini sürdürüyor.

Editör: Berfin MUTLU