Kesin olmayan sonuçlara göre Türkiye’nin en geç belediye başkanı Karabük’ten Kesin olmayan sonuçlara göre Türkiye’nin en geç belediye başkanı Karabük’ten

ASRİAD Genel Merkez Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Bilgin'in gerçekleştirdiği yoğun diplomasiler sonrasında Belarus Ticaret Bakanlığıyla organize edilen ziyarette ihtiyaç duydukları Gıda, Lojistik, Enerji, Plastik, Otomotiv, Elektrik-Elektronik ve Metal sektörlerinde faaliyet gösteren İş insanlarımız tedarik konusunda B2B görüşmeler sağlayacaklar.

Bolu ASRİAD şubesinden üyeler, Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Bora Düzgün’ün organizesi ile ziyarete katılarak ihracat kanalları açıp ilimize yatırımlar getirmeye çalışacak. Rusya’nın en yakın müttefiki olmasından dolayı Ukrayna savaşından etkilenen ve ihracat/ithalat konusunda sorunlar yaşayan Belarus, sıkışmışlığını ASRİAD ile aşmayı hedefliyor.

Dünyadaki ekonomik krize rağmen ekonomisi olumlu yönde gelişim göstererek yüzde 5 büyüyen Belarus, ayrıca Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden biri olarak biliniyor. Yusuf Bilgin’in Eylül 2022 yılında İstanbul başkonsolosu Aleksei Shved ile başlattığı görüşmeler sonucu Belarus’a resmi ziyaret yapılabileceği konusunda fikir birliğine varılıp proje olgunlaştırılmaya başlandı.

Başkonsolos Shved üzerinden Belaruslu uzmanlarla görüşülerek önce ihtiyat duydukları sektörler belirlendi. Ardından Ticari Ataşemiz vasıtasıyla ziyarete resmiyet kazandırılarak dernek bünyesindeki iş insanlarına duyuru yapıldı. Sektörlerinde imalat ve ithalat yapanlardan talep toplanarak ziyarete dâhil edildi. ASRİAD'lı iş İnsanları ticari görüşmelerini gerçekleştirdikten sonra Türk iş insanlarıyla bir araya gelip şehir turu yaparak ülkemize geri dönecekler./Hasan Perçin

Editör: Berfin MUTLU