CNN TÜRK deprem danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu açıklamalarda bulundu: 3 hafta içerisinde aslında Türkiye'de 4,5 5 ayda meydana gelmesi gereken deprem sayısı 3 haftada meydana geldi. Bir yıl boyunca iki yıl boyunca artçılar yaşayacağız. Hatay'a kadar gelen deprem 6.4'lük depremle Hatay'ı boydan boya yardı. Hatay kısmında özellikle ben doğrusu 7'den büyük deprem beklemiyorum. Bundan sonra yaşanacaklar artçı depremler olması gerekir diye düşünüyorum. 7.6 büyüklüğündeki Elbistan depreminden sonra komşu alanlara yeni gerilimler yüklemiş olabilir. Aslında şu daha dikkate değer bir durum, Türkiye bir deprem ülkesi. Her an büyük deprem oluşturabilecek fay zonumuz var zaten.

İç Anadolu çok masum bir yer değil. 5.3'ün olması bunu ispatlıyor. Burada büyük bir deprem olacaktır demek bu veriler ışığı altında zor. Biz sadece bölgelerin deprem potansiyelini söyleyebiliyoruz. Kabaca hangi periyotlarda ve nerelerde deprem olabileceğini söylüyoruz. Bilim insanın çıkıp 'Bundan sonra yıkıcı deprem olmayacaktır' demesini beklemek hayal. Biz deprem ülkesiyiz.

 

SON YAŞANAN DEPREMLER BAŞKA DEPREMLERİ TETİKLER Mİ?

Tetikleyebilir. Deprem olan bölgelerde bir rahatlama olur ve uzun yıllar deprem olmaz. Hatay, Maraş, Elbistan kısımları uzun süre bir daha deprem oluşturmayacaktır. Buraya komşu alanlarda yeni deprem potansiyelleri ortaya çıkıyor. Adana'ya doğru olan faylar ya da İskenderun Körfezi'ndeki Osmaniye fay zonu. Malatya'ya doğru olan kısımlarda, Palu civarında. Yedisu fayında. Bizim bir an önce hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor.

DEPREM FIRTINASI DEVAM EDİYOR

Deprem fırtınası devam ediyor. Bu diğer söylediğimiz yerlerde de önümüzdeki zaman içerisinde depremler olabilir. Türkiye'nin her yerleşim alanı depremden etkilenebilir. Altından fay geçmesi gerekmiyor. Bu depremler bize zeminin de ne kadar etkili olabileceğini gösterdi.

 

KONYA'DA OBRUK OLUŞMASI

Bu deprem tetikleyici faktör. Bölgenin zaten 5-10 tane obruk oluşturma kapasitesi var. Bu obrukları görmeye devam edeceğiz. Yeraltı suyu konusunda önlemler alınmazsa bunlar sık sık yaşanacak.

 

6.4'LÜK DEPREM

Ben bu depremi Maraş - Hatay olarak adlıyorum. Kırıkhan'a kadar fayın kırıldığını görebiliyoruz. Bu fay Hatay'ı baştan başa kesmemişti. Bir yere kadar gelmişti, ondan sonra bitmişti. Bu kadar büyük depremin komşu alanlarında yüksek gerilim olduğu ve deprem oluşturabilir konusunda öngörülerinde bulunmuştum. Deprem kaldığı yerden devam etti. 6.4'lük deprem ilk depremle beraber olsaydı belki 8 büyüklüğündeki depremden söz ediyor olabilirdik.

ZEMİN ETÜDÜ YAPACAKSINIZ

SUÇ MAKİNESİ KASA HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ! SUÇ MAKİNESİ KASA HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ!

Yapıyı yapmadan önce yerleşim alanının seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Bina yaparken zemin etüdünüzü yapacaksınız. Ondan sonra üzerine inşa edeceğiniz binanın projesi iyi olacak. İvme değerlerine göre yapılması gerekiyor. Denetim çok önemli.