Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi’nde yer alan Arı Ürünleri Tebliği’nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ yürürlüğe girdi. Tebliğle polen ve arı ekmeği gibi arı ürünlerine artık katkı maddesi eklenmesi yasaklandı. Bu ürünler gıda ya da takviye edici ürün olarak piyasaya sürülürken herhangi bir madde eklenemeyecek. Bu ürünler doğal halleriyle piyasaya sürülebilecek.

Tebliğle gelen değişiklikler neler?

Volkan Demirel ve Zeynep Demirel boşanıyor mu? Fotoğraflı paylaşım geldi Volkan Demirel ve Zeynep Demirel boşanıyor mu? Fotoğraflı paylaşım geldi

Düzenleme, arı ekmeği, arı poleni, arı sütü, ham propolis, propolis, toz arı sütü ve kurutulmuş polen gibi ürünleri kapsıyor. Arı sütü, toz arı sütü, arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeği gibi ürünlere dışarıdan herhangi bir madde ilave edilemeyecek. Aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri de kullanılamayacak.

Ham propolis için özel şart

Tebliğe göre, propolis tek başına sadece takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilecek. Ham propolis ise doğrudan son tüketiciye sunulamayacak.

Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecilerinin, 6 ay içerisinde yeni tebliğdeki standartlara uygun hale gelmeleri şartı var. Tebliğden önce üretilen ürünler 2025 yılı sonuna kadar satılabilecek. Ancak tebliğ sonrası üretimler yeni standartlara uygun olmak zorunda.   

ALAİN TÜRKÇE