Hasan Arat'ın açıklamaları şu şekilde:
 

"Oyuncuların kariyerlerini sonlandırabilecekleri bir yer olmamıza izin vermeyeceğiz. Bence bu strateji artık sona erecek. Bizi yeniden savaşçı bir takım haline getirebilecek genç oyunculara odaklanacağız. Seyircilerimizin zihniyeti de bu. Seçimden önce bir SWOT analizi yaptırdım. Bu araştırma bana taraftarların takımda altyapıdan gelen oyuncuları görmek istediğini gösterdi. Asıl zorluk, altyapı oyuncularımızı başka kulüplere kaptırmış olmamız. Bu büyük bir hataydı. Sonra da panikle transferler yapıldı. İyi planlama yapmadılar. Olağanüstü kongreyi bu nedenle istemiştim. Şimdi yapılacak iş bu sorunları çözmektir."
 

"Türkiye'de bir fabrika gibiyiz"

Yalçın Koşukavak’tan taraftarlara çağrı: “Artık harekât zamanı” Yalçın Koşukavak’tan taraftarlara çağrı: “Artık harekât zamanı”

"Türkiye'de bir fabrika gibiyiz. Akademimiz her yıl üç ila dört oyuncu yetiştiriyor. Almanya'daki gözlemcilik ağımızı da geliştireceğiz. Hollanda, İsviçre, Belçika ve Avusturya'daki iyi Türk oyunculara da odaklanıyoruz. Bütçemizin daha büyük bir kısmını onlara yatırım yapmaya ve genç yetenekleri keşfetmeye ayıracağız. Bu çok önemli. Stratejimizi altyapıdan gelen oyunculara dayanacak şekilde değiştireceğiz."

"Mali durumu düzeltmenin ve bu gereksiz transfer harcamalarına son vermenin zamanı geldi"

"Sporda milyonlar harcayıp başarılı olamayabilirsiniz. Efsanevi başkanımız Seba ile birlikte kulüpten ayrıldığımda ortada nakit para ve binalar vardı. 23 yıl içinde harcamalarda çok fazla hata yaptılar, gereksiz harcamalar yaptılar. Şimdi mali durumu düzeltmenin ve bu gereksiz transfer harcamalarına son vermenin zamanı geldi."

"Oxlade-Chamberlain gerçekten iyi bir oyuncu"

"Oxlade-Chamberlain gerçekten iyi bir oyuncu. İnsanlar onu çok seviyor. Önemli olan bir denge bulmak. Hibrit bir modele ihtiyacımız var. Bunu yapabiliriz. Daha önce Ricardo Quaresma'da işe yaramıştı. Bir ya da iki tane çok ünlü oyuncu alabiliriz. Bunu yapabiliriz ama çok fazla değil. En iyi bir ya da iki oyuncuyu almalıyız ama çok fazla para yatırmamalıyız. Bu dengeyi doğru kurmalıyız."

"Önceki yönetim onlara doğru şekilde saygı göstermedi"

"Quaresma ve Atiba'yla iyi bir şekilde vedalaşabilmek için Fenerbahçe maçına davet ettim. Önceki yönetim onlara doğru şekilde saygı göstermedi."

"Bunu ilk kez yapıyoruz"

"Efsanevi Beşiktaşlılardan oluşan bir iskelet kurdum. Bayern Münih tarzı bir kuruluş gibi. Bunu ilk kez yapıyoruz."

"Başarıyı garanti edemezsiniz ama dürüst olabilirsiniz"

"İnsanlar şeffaflık istiyor. Dedikodularla yönetilen bir kulüptük. Başarıyı garanti edemezsiniz ama dürüst olabilirsiniz."

"Hedef Avrupa'da en çok tanınan kulüp olmak"

"Hedef Avrupa'da en çok tanınan kulüp olmak. Tabii ki kazanmamız gerekiyor. Bunlar zor zamanlar ama ben de bu yüzden buradayım. Bu zaman alacaktır. Bir günde değiştiremezsiniz. Ama sıkı çalışmaya başladık."

Editör: Berfin MUTLU