Fransız dergisi Historia: Erdoğan, Atatürk'ün mirasını yeniden yazıyor Fransız dergisi Historia: Erdoğan, Atatürk'ün mirasını yeniden yazıyor

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu’nun en eski mahallelerinden birisi olan ve Roma, Bizans dönemlerini de barındırması sebebiyle büyük bölümü sit alanı olan Akpınar mahallesi son günlerde başta Amerikalılar olmak üzere yabancıların ilgi odağı haline geldi. Sit alanı olması sebebiyle herhangi bir yeni yapılaşmaya izin verilmediği için kentin binlerce yıllık ruhunu yaşatmaya devam eden Akpınar mahallesindeki evler yabancılar tarafından satın alınmak isteniyor.

Mahalle sakinlerine evlerini satmaları konusunda teklif götüren başta kentte yaşayan Amerikalılar olmak üzere yabancıların ilgisi vatandaşları tedirgin ediyor. Sit alanı olduğu için yatırım değeri olmayan ancak tarihi yeraltı zenginliklerini barındırdığı konuşulan Akpınar Mahallesi sakinleri birbirlerini de evlerini satmamaları konusunda uyarıyor.

Gazetemize konuşan ve çekinceleri olduğu için ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini, “Son birkaç yıldır Amerikalılar buralardan ev almak için girişimlerde bulunmaya başladılar. Bizim mahallemiz sit alanı üzerinde. Yani aldıkları evleri yıkıp yeni bir ev yapamazlar. Normal şartlarda kimsenin almak istemeyeceği evler. Ama tüm bunlara rağmen yabancıların mahallemize özel bir ilgisi var. Evlerin için kazı yapılacağı dedikoduları mahallede yayılmaya başladı. Herkes birbirini evini satmaması konusunda uyarıyor ama yine de tedirginlik oluşuyor” dedi.