Fed Başkanı Jerome Powell dün Senato Bankacılık Komitesi'nde gerçekleştirdiği sunumda son ekonomik veriler ışığında Fed'in öngörülenden daha yüksek bir faiz artırımına gidebileceğini belirtti. Bu açıklama doların küresel olarak güçlenmesine yol açarken altın fiyatlarında düşüşe yol açtı.

Açıklamalar öncesi doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi 104.6 seviyesindeyken bu sabah itibarıyla 105.8 seviyesine yükseldi.

Altının ons fiyatında ise yaklaşık 35 dolarlık bir düşüş yaşandı. Ons fiyatı bu sabah itibarıyla 1.810 dolara geriledi. Gram altın ise 1100 lira seviyesine kadar düştü.

Ocak ayında doğalgaz ithalatı azaldı! Konutların gaz tüketimi yüzde 15,3 düştü Ocak ayında doğalgaz ithalatı azaldı! Konutların gaz tüketimi yüzde 15,3 düştü

IKON Menkul tarafından hazırlanan altın analizinde ise şu ifadelere yer verildi: "FED Başkanı Powell dün yaptığı konuşmada, yüksek enflasyonun faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına neden olacağını ifade etti. Bu açıklama sonrası düşen ons altın eşliğinde gram altın da düştü. Düşüşün devamında 1092.95 ve 1082.45 destek olarak izlenebilir. Yukarı yönlü işlemlerde ise 1103.40 ve 1123.55 direnç oluşturabilir."

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda, yüksek enflasyonun faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını belirtti.

Powell, ABD Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda, bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edebileceğini ve yüksek enflasyonun muhtemelen faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını söyledi.

Powell, Senato Bankacılık Komitesi'de gerçekleştirdiği konuşmasında, "Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyenin muhtemelen daha önce tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor." dedi.

"ENFLASYONLA MÜCADELEDE ÖNÜMÜZDE UZUN BİR YOL VAR"

İstihdam, harcama, fabrika üretimi ve enflasyona ilişkin verilerin, yalnızca birkaç hafta önce görülen yumuşama eğilimlerini kısmen tersine çevirdiğini belirten Powell, enflasyonun son aylarda ılımlı hale gelmesine rağmen enflasyonu tekrar yüzde 2'ye indirme sürecinde önlerinde daha uzun bir yolu olduğunu ve bu yolun “inişli çıkışlı olmasının muhtemel” olduğunu söyledi.

Fed geçtiğimiz yıl faizleri 8 kez yükselterek yüzde 4,5-4,75 seviyesine çıkarmıştı. Powell Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde de bir sunum gerçekleştirecek.