Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'ye yaptığı 3 günlük ziyaretin son gününde Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet Aslanlı Yol'dan yürüyerek tören alanına geçti. Steinmeier, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan, Almanya bayrağı renklerinin bulunduğu çelengi Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine koydu ve saygı duruşunda bulunuldu. ANKA haber ajansının aktardığına göre, Steinmeier ve beraberindeki heyet, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Almanya Devlet Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaret etmekten ve bu devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e derin saygılarımı sunmaktan büyük onur duyuyorum" diye yazdı. 

AFAD gönüllüleri eğitimlerini tamamladı AFAD gönüllüleri eğitimlerini tamamladı

İLİŞKİLERİMİZ İÇİN MİHENK TAŞI'

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 100'üncü yılı dolayısıyla Türkiye'ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı, Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı yazıda ayrıca şu ifadeleri kullandı: "O'nun Avrupa'ya bakışı, Almanya ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki 100 yıllık derin dostluğun temelini atmıştır. Ülkelerimizin insanları, diğer ülkede daha iyi bir yaşam veya koruma arayan cesur erkek ve kadınların birçok hikayesiyle karakterize edilen derin bir bağ hissetmektedir. Milyonlarca Türk kökenli insan bugün ülkemi zenginleştirmektedir. Bu bağlantılar hazinesi, ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için bir mihenk taşıdır."  

ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NDE MANSUR YAVAŞ'LA BİR ARAYA GELDİSteinmeier, daha sonra Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştü. Görüşme basına kapalı bir şekilde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Steinmeier, "Sadece bu heyettekiler değil, tüm Almanya seçimdeki büyük başarınızı biliyor. Almanya’da seçimler ilgiyle izlendi" diye konuştu.

STEINMEIER, ANKARA'DA DA PROTESTO EDİLDİÖte yandan, Steinmeier, İstanbul ve Antep'in ardından bugün de Ankara Filistin Dayanışma Platformu üyeleri tarafından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) önünde protesto edildi. Düzenlenen protestoda, "Türkiye'de siyonizmi istemiyoruz" yazılı bir pankart açıldı, "Filistin'e özgürlük", "Katil Almanya bebeklerin katili", "Çocuklar ölürken sessiz kalınmaz", "Aksa Tufanı siyonizmi yenecek" sloganları atıldı.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelecek olan Steinmeier'in ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Özgür Özel'le de görüşmesi bekleniyor. HABER MERKEZİ