2023 yılı yangın sezonu için gönüllü eğitimlerine başlayan Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü, orman teşkilatı ekipleri ile yangınlarla mücadele etmek isteyen vatandaşların eğitimi kapsamında Bolu ili merkez ilçeye bağlı Pelitçik köyünde teorik ve uygulamalı eğitim düzenledi.

SON 8 YILIN EN BÜYÜK KURAKLIĞI BOLU’YUDA VURDU SON 8 YILIN EN BÜYÜK KURAKLIĞI BOLU’YUDA VURDU

Aladağ Orman İşletme Müdürlüğünde görevli Hanyeri Orman İşletme Şefi İlker Mali ve Ardıç Orman İşletme Şefi Onur Karayılan tarafından verilen eğitimlere Gövem, Kuzfındık, Pelitçik, Saccılar, Belkaraağaç, Güneyfelakettin, Topardıç ve Sebenardı köylerinden 26 kişi katıldı.

Eğitim, orman yangınları hakkında genel bilgilendirme, yangınlarla mücadele yöntemleri, kullanılan araç ve gereçler, kişisel koruyucu donanımlar ve iş güvenliği konularında verilen teorik bilgiler ve sonrasında tatbikatlarla uygulamalı olarak gerçekleşti. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan gönüllülere katılım sertifikaları verildi. Eğitimlerin, mayıs ayına kadar devam edeceği ifade dildi.

Orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olabilmek için, 11.09.2019 ve 30885 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan "Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik" kapsamında ki şartların sağlanması gerekiyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını bitirmiş olmak, en az İlkokul mezunu olmak, sağlık yönünden bir engeli olmamak, adli sicil kaydı olmamak, teorik ve uygulamalı orman yangınları eğitimini almış ve sertifika almış olmak şartları aranıyor.