Baltayla parçalanan otomobilden Çocukların dramı çıktı Baltayla parçalanan otomobilden Çocukların dramı çıktı

CHP’nin yerel seçimlerde elde ettiği büyük başarının ardından Türkiye’nin en önemli birliklerinde de değişim süreci başladı. Marmara Belediyeler Birliği gibi şimdi de Türkiye’nin en büyük belediye birliği olan Türkiye Belediyeler Birliği’nde gelecek hafta değişim yaşanacak. 2005 yılında değişen yasa, dernekten mahalli idare birliğine dönen kurumda 20 yıldır AKP belediyeleri hakimdi. Encümeninde CHP’li hiç bir üyenin bulunmadığı Türkiye Belediyeler Birliği yaklaşık 600 milyon liralık bütçe yönetiyor.TBB BAŞKANI ADAYI OLARAK EKREM İMAMOĞLU SEÇİLDİ

31 Mart 2024 yerel seçimlerinden CHP’nin birinci parti çıkmasıyla TBB’de de değişim sürecine girdi. Üyelerin yaklaşık yarısını elinde bulunduran CHP’nin başkan adayı ise artık netleşti: İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nun CHP'nin adayı olacağı öğrenildi

ÖZEL, İMAMOĞLU VE YAVAŞ NE GÖRÜŞTÜ

Kamuoyunda bir süredir, Ankara Büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş’ın da TBB Başkanlığı istediğine yönelik iddialar vardı. İddiaların aksine CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in iki başkanla da görüştüğü ve ortak aday olarak Ekrem İmamoğlu ismi üzerinde anlaşıldığı belirtildi. Milliyet yazarı Zafer Şahin’in dün köşesinde iddia ettiği gibi, İmamoğlu ve Yavaş arasında yüze telefon kapatma gibi olay olmadığı, iki başkanın TBB Başkanlığı konusunda uzlaşısı olduğu ortaya çıktı.

MANSUR YAVAŞ DA TARİHİ KENTLER BİRLĞİ BAŞKANI OLACAK

Ayrıca Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da Tarihi Kentler Birliği başkanı olacağı belirtiliyor. İlginç bir tesadüf olarak İBB Başkanı İmamoğlu’nun başkan seçilmesi beklenen TBB’nin merkezi Ankara’da iken, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın başkan olması beklenen Tarihi Kentler Birliği’nin merkezi ise İstanbul’da.

SEÇİME SAYILI GÜNLER KALDI

TBB seçiminin yapılacağı tarih de netleşti. 5 Haziran günü saat 13:00’de TBB Genel Merkezi’nde yapılacak birlik meclis oturumunda İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. İmamoğlu, başkan seçildikten sonra eski yönetimin aksine çok daha kapsayıcı ve tüm belediyelere eşit mesafede adil yaklaşım sergileyeceğini belirttiği iddia ediliyor.

ÖZEL AÇIKLADI

CHP’nin Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı için göstereceği adayı CHP lideri Özgür Özel resmen açıkladı. CHP’nin adayının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğunu duyurdu. Özel burada yaptığı açıklamada, "Ekrem İmamoğlu'na teklif ettik. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu arasında çekişme falan yok. Türkiye Belediyeler Birliği Başkan adayımız Ekrem İmamoğlu'dur" dedi.

Odatv.com

Editör: Berfin MUTLU