Ortadoğu'da tansiyon yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, İran destekli Yemen Husileri, Kızıldeniz üzerinden İsrail'e yönlendirilen ticari gemilere saldırdı.

Husilerin bu provokatif hamlesi, ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi unsurlarını hedef alarak, bu gruplara ait tekneleri vurup batırmalarına sebep oldu. Bu gelişmelerin ardından bölgedeki gerilim, iş dünyasını da etkiledi.İran destekli Husilerin Kızıldeniz üzerindeki ticari gemilere yönelik saldırıları endişesi nedeniyle, dev akaryakıt şirketi Shell, Kızıldeniz üzerinden gerçekleştirdiği tüm sevkiyatları süresiz olarak askıya aldı.

Türü koruma altındaki kartal yaralı bulundu Türü koruma altındaki kartal yaralı bulundu

AKARYAKIT FİYATLARI UÇABİLİR

Shell'in bu kararı, gemilere yapılacak bir saldırının bölgede ciddi bir petrol sızıntısına neden olabileceği ve gemi mürettebatının güvenliğini sağlamak amacıyla alındığı belirtildi.Sektör temsilcileri, Shell'in bu adımının akaryakıt fiyatlarını etkileyebileceğine dikkat çekiyor. Aynı zamanda, geçen ay İngiliz petrol şirketi BP'nin de benzer nedenlerle Kızıldeniz üzerinden yaptığı tüm sevkiyatları geçici olarak durdurduğu hatırlatılıyor.

Editör: Berfin MUTLU