AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE YÜZYILI'NA GURURLA BAKIYORUZ"

Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar:

Cumhuriyetimizi kurarak bizi yok etmeye çalışanları hiçbir yere gitmiyoruz mesajımızı güçlü şekilde verdik. Cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlanması mücadelesi yönündeki mücadele çeşitli çalkantılarla beraber bugünlere kadar geldi. Geldiğimiz noktada Türkiye Yüzyılı'na gururla bakıyoruz. Cumhuriyetimizin 100.yılını kutluyoruz. Milletimizin bayramını tebrik ediyoruz.

"GAZZE'DE İNSANİ DURUM GİDEREK AĞIRLAŞIYOR"

Gazze'deki olaylar devam ederken insani durum giderek ağırlaşıyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanımızın katılacağı büyük bir miting icra edilecek.Milletimiz duruşunun mazlumlardan yana olduğunu dünyaya göstermiş olacak. Gelinen noktada daha da vahim gelişmeler söz konusu oluyor. Hastaneler çocuklara ve yaralılara hizmet veremez durumda. Ölen Filistinli sayısı 5 bini geçti. Gazze bütün insanlığın sınav verdiği bir yer haline gelmiş durumda. Batılı hükümetler Filistin bayrağını suç unsuru haline getirmeye çalışıyorlar. İsrail'in kendini savunma hakkı çocukları öldürmek değildir.

"KARA HAREKATI KORKUNÇ SONUÇLAR DOĞURUR"

Orman Genel Müdürü Karacabey'den, Bolu'ya ziyaret Orman Genel Müdürü Karacabey'den, Bolu'ya ziyaret

Dünya günlerdir kara harekatının korkunç sonuçlar doğuracağından bahsediyor. Kara harekâtı korkunç sonuçlar doğurur. Günlerdir insanların üzerine bomba yağdırılıyor. Kara harekatından bahsederken hava harekatlarının ortaya çıkardığı faciaların normalleşmemesi lazım.

"GAZZE'DE SORUNUN ÇÖZÜMÜ ASKERİ DEĞİL SİYASİ"

İşgal devam ettiği müddetçe gerilimlerin sona ermesi mümkün değildir. Bunlar olurken ABD kurallara dayalı bir düzenden bahsediyor. İşgali görmezden gelerek barış olmaz. Gazze'de sorunun çözümü askeri değil siyasi. ABD'nin ilk yaptığı şey uçak gemisi göndermek oldu. Gazze tipi coğrafyalarda deneyimli ABD'li askeri yetkililerin İsrail'e gönderilmesinden bahsediyorlar. Çözüm odaklı değil yanlış odaklı yaklaşım olduğu gösterilmiştir. ABD'nin tutumu çatışmayı büyütüyor. Netanyahu olaylar başlar başlamaz Ortadoğu'da harita değişecek dedi. Bu başka planların hayata geçirilmeye çalışıldığını gösteriyor.

"GAZZE'DEN SÜRGÜN KABUL EDİLEMEZ"

Bir yere çözüm çerçevesi yerine uçakla giderseniz o zaman başka güçler de aynı şekilde hareket ederler. Çözümmüş gibi Filistinlilerin Mısır'a sürgün edilmesi gibi ahlaksız bir tutum olabilir mi? Kimin hakkı var buna. Orası Filistin toprağı. Bu yaklaşım asla söz konusu olamaz. 2 milyon kişinin zorla göç ettirilmesi faciaya yol açar. Cumhurbaşkanımız çok güçlü bir diplomasi sergiliyor. Ne biz çatışmaların derinleşmesini isteyenlerin yanında dururuz ne de sivil ölümlerin yanında dururuz. Derhal ateşkes ilan edilmesi gerekir. Garantörlük altına alınması gerekir. Sivil rehinlerin serbest bırakılması gerekir. Devlet aklının çalıştırmanın diplomasinin zamanıdır. Bunları terk ederek diplomasiyi bir kenara bırakmak ateşkesi reddetmek cinayet şebekesine yakışan bir davranıştır. Ateşkes demeyen bu cinayete ortaktır.