Gençlerin Permakültür Tarımı konusunda bilinçlenmesi ve uygulamalarını yapmaları konusunda motivasyonunun artması hedeflenen "Permaculture For Our Future" Erasmus+ gençlik projeleri Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda gerçekleşti.

Projeye; Macaristan, İspanya, İtalya, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Slovakya ve Türkiye olmak üzere 8 farklı ülkeden 45 kişi katıldı.

Proje kapsamında; okulda yer alan Sera ve Bitki Bakım Atölyesi, Hayvan Bakım Atölyesini ziyaret eden öğrencilere okul müdürü Talha Aydoğan tarafından "Garden Based Education" Tübitak 4008 "Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları" alanında yapılan çalışmalar doğrultusunda yürütülen  "Sürdürülebilir Bahçe Temelli Eğitim Uygulamalarının OSB'li Bireylerde ve Onların Ebeveynleri Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi ve İçerik Oluşturulması" ile ilgili proje çalışmaları hakkında bilgi verildi. Aydoğan, okulda bu tarz projelerin sürekli yapıldığını dile getirdi.

Çalışmaları yürütülen ve Türkiye genelinde destek almaya hak kazanan 42 projeden biri olan, otizmli bireyleri tarımsal istihdama katmayı amaçlayan bu proje çalışması ile ilgili bilgi alan misafir öğrenciler, Permakültür tarımı konusunda bilinçlenmeleri ve uygulamalarını yapmaları, sürdürülebilir bir tarım sektörünün oluşmasına katkı sağlayıcı kapsamlı bilgiler sunulması ile Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda yapılan uygulamaları yerinde görerek detaylı bilgiler aldılar.

Düzce genelinde tüm kamu ve kurum ve kuruluşları ile ortaklık kurarak il genelinde de bir ilke imza atılan  Tübitak 4008 "Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları" alanında yapılan çalışmalar doğrultusunda yürütülen  "Sürdürülebilir Bahçe Temelli Eğitim Uygulamalarının OSB'li Bireylerde ve Onların Ebeveynleri Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi ve İçerik Oluşturulması" ile ilgili proje çalışmasının mayıs ayında çalışmalara başlanacağı ile ilgili bilgi alan gençlerimiz, yapılan uygulamaları ilgiyle karşıladılar.

Düzce'de modern mahalle pazarının temeli atıldı Düzce'de modern mahalle pazarının temeli atıldı

Öğrenciler daha sonra Bilişim Atölyesi’ni, Ritim ve Sanat Atölyesi’ni, Duyu ve Hareket Geliştirme Uygulama Alanı’nı, Ahşap Atölyesi’ni, Görsel Sanatlar atölyelerini ziyaret ederek okuldan ayrıldılar.