AFAD, 6 Şubat'ta 04.17'de Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu. Aynı gün Elbistan'da da saat 13.24'te 7.6 büyüklüğünde ikinci bir büyük deprem daha meydana geldi. Deprem, 10 ilde birden şiddetli şekilde hissedildi.

09.26: Gaziantep'te, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan bir binada kolon kestikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.

149 SAAT SONRA MUCİZE

08.40: Deprem bölgesi Hatay'da son mucize 149. saatte geldi. Kurtarma ekipleri depremden 149 saat sonra 35 yaşındaki Mustafa isimli bir vatandaşı sağ olarak çıkarıldı. Bilinci açık olduğu belirtilen Mustafa, sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 7. gün İşte bölgede son durum...

03.32:  Türk Hava Yolları (THY), bileti olan üniversite öğrencilerine ücretsiz iade ve değişim hakkı sundu.

THY'nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Üniversite öğrencilerimizin dikkatine: 11 Şubat'tan önce alınan ve 30 Haziran'a kadar olan uçuşlarınız için ücretsiz değişiklik ve iade hakları tanımlanmıştır. 31 Mart'a kadar THY internet sitesinde yer alan formu, 'diğer/öğrenci talepleri' seçtikten sonra öğrenci belgenizle birlikte doldurarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

03.00 Kahramanmaraş merkezli depremlerin en ağır yıkımı oluştuğu Hatay’da devam eden arama kurtarma çalışmalarının 142’inci saatinde 32 yaşındaki Meltem öğretmen 8 katlı binanın enkazından sağ olarak kurtarıldı. Genç öğretmenin kendisini kurtaran ekiplerden ilk isteği çay oldu. (Haberin tamamı için tıklayın)

01.16: Hatay'ın Antakya ilçesinde bulunan 6 katlı Hüseyin Dönmez Apartmanı'nda yaşayan anne ve 5 yaşındaki kızı deprem sonrası binanın enkazı altında kaldı. Anne ve kızı 9 saatlik kurtarma çalışmasının ardından arama ve kurtarma ekipleri tarafından depremden 141 saat sonra kurtarıldı. Ekipler, yerle bir olan 6 katlı apartmanda adeta zamanla yarıştı. Anne ve kızı, sağlık ekiplerinin olay yerinde yaptığı ilk müdahalesinin ardından hastaneye götürüldü. (Görüntüleri izlemek için tıklayınız)

01.09: Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İlk günden bu yana durmadan, yorulmadan Hatay’da çadır kurma çalışmalarına aralıksız devam eden Mehmetçik, 25 çadır kentte toplam 3 bin 500 çadırın kurulmasına katkıda bulundu. Türkiye tek yürek” ifadelerine yer verdi.

00.00: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay depremde can kaybının 24 bin 617 olduğunu açıkladı. 10 ilde 131 şüphelinin sorumluluğu tespit edilmiş 1’i tutuklanmıştır. Afet bölgesinde şuan itibariyle 46 milyon litre akaryakıt  stoğumuz bulunuyor. (Haberin tamamı için tıklayınız)

23.51: 27 yaşındaki Muhammet Habib enkaz altından sağ çıkarıldı. Muhammet 140.saatte hayata el salladı. O anları CNN TÜRK ekibi aktardı. (Görüntüleri izlemek için tıklayınız)

23.44: Bakan Kurum: 10 ilde 171 bin 882 bina incelendi. 24 bin 921 binada 120 bin 940 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak veya ağır hasarlı olduğunu tespit ettik.

Hatay'da deprem sonrası yıkımın boyutu ve yürütülen çalışmalar görüntülendi Hatay'da deprem sonrası yıkımın boyutu ve yürütülen çalışmalar görüntülendi

23.29: Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 18’inci Mekanize Piyade Tugayının İstihkam Savaş Bölüğü tarafından depremin 140’ıncı saatinde Antakya Saraykent Mahallesi’nde 57 yaşındaki Macide Hakemati isimli vatandaşın kurtarıldığını açıkladı.

 

BÖLGEDE 2103 ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ

06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan Merkezli 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiştir. Depremlerin ardından 2.103 artçı deprem meydana gelmiştir.

"Bölgede ortaya çıkabilecek salgınlara karşı önlem alındı"

Bakan Koca deprem bölgesinden açıklama yaptı. Halk sağlığının korunmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Koca, “Afet bölgesinde mobil eczaneler devreye girmeye başladı. Köylerimize de sağlık hizmeti ulaştırılmaya devam ediyor. Halk sağlığı koordinasyon merkezlerimiz kurulmaya başlandı. Ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar için önlemler alınıyor. Bölgeye kuduz ve tetanos aşısı sevk edildi. Halk sağlığı merkezlerimizde hijyen malzemeleri sağlanmaktadır. Bölgede arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir” şeklinde konuştu.

"TSK 26 bin 211 personel ile sahada"

Milli Savunma Bakanı Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadeleye de devam ettiğini belirterek, “TSK aynı zamanda terörle mücadele yapmaya devam etmektedir. TSK sahada toplam 26 bin 211 personeli ile birlikte 24 esasına göre çalışmaya devam etmektedir. Toplam 54 tabur ve 29 doğal afet arama kurtarma timimiz sahada çalışmakta. Bizim ilk yapmaya çalıştığımız husus kriz masasını kurdurtan sonra süratle ulaştırma çalışmalarıdır. Hava koridoru kurulmuştur.