Meltem Güneş - Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından bölgeye giden, göçüğü en iyi bilen meslek grubu olan madenciler, binlerce canı enkaz altından kurtardı. Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Ali Emiroğlu, madenlerin profesyonel arama-kurtarma ekiplerinin bu tür afetlerde, talimat gelmesini beklemeden hazır hale geldiğini vurgulayarak, “Tüm ekiplerimiz iki saat içerisinde bölgeye hareket etmek üzere tüm hazırlıklarını yaptılar” dedi.

BOLU DAĞI'NI KULLANACAK SÜRÜCÜLERE "KAR" UYARISI    BOLU DAĞI'NI KULLANACAK SÜRÜCÜLERE "KAR" UYARISI  

TMD Başkanı Emiroğlu, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, depremlerin ilk gününden itibaren kamu ve özel sektörden toplamda 10 binden fazla madencinin arama kurtarma çalışmalarında görev aldığını söyleyerek, madencilerin binlerce insanı ve hayvanı enkaz altından kurtardığını anımsattı.

Ekiplerin bu tür afetlerde, talimat gelmesini beklemeden hazır hale geldiğini söyleyen Emiroğlu, “Tüm ekiplerimiz iki saat içerisinde bölgeye hareket etmek üzere tüm hazırlıklarını yaptılar. Bölgeye ilk olarak dokuz kişiden oluşan İzmir ekibini yolladık. Ekiplerin bir bölümü depremin olduğu gün bölgeye ulaştı. Bir bölümü ise olumsuz hava koşulları ve hasar gören yollar nedeniyle ancak depremin ikinci günü bölgedeydi” diye konuştu.

 ‘HAZIR KITA EKİP’

Ekiplerin sürekli eğitimleri ve tatbikatları olduğunu söyleyerek, ekipleri bu tür afetlere fiziksel ve psikolojik olarak hazırlamak amacıyla maden kurtarma yarışmaları düzenlediklerini belirten Emiroğlu, “Yarışmada, sadece madenlerde kurtarma ile ilgili bir eğitim yok. 5 modül yapmıştık; yer altı ve yer üstünde yangın söndürme, kazalı araçtan insan çıkarma, kimyasal duruma müdahale, işletmelerde göçük altından insan çıkarma, enkaz altından insan çıkarma var. Yarışmalar, insanların birbirlerine bilgi ve birikimlerini aktarmalarını sağladı. Bunun yansımasını sahada gördük” ifadelerini kullandı. Emiroğlu, yeni yarışmanın 2024’te Kütahya Tunçbilek’te Türkiye Kömür İşletmeleri’nin ev sahipliğinde gerçekleşeceğini, yarışmaya Güney Afrika, Yunanistan, Brezilya’dan ekiplerin geleceğini, Kanada ve Avustralya’dan başvuru aldıklarını söyledi.

Emiroğlu, Türkiye’nin deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak, “Ekiplerin birlikte çalışabilme yeteneklerini geliştirmeliyiz, koordineli şekilde hareket etmelerini sağlamalıyız. Yola çıkmadaki hedefimiz; herhangi bir olayda birden çok ekibi, tek bir işletmeden arama-kurtarma çalışmasına yönlendirebilmek. Ulusal bir maden kurtarma ekibi oluşturmalıyız. Hazır kıta bir ekip” görüşünü dile getirdi.

 

‘İŞİMİZ BU’

Emiroğlu, bu depremlerde öne çıkan “domuz damı” yönteminin ise tavanın çökmesini engelleyen bir tahkimat yöntemi olduğunu ifade ederek, damın gürgen, meşe ve kayın gibi sert ağaçlardan yapıldığını anlattı. Ekip liderleriyle bir toplantı gerçekleştirip doğru ve yanlış yapılanları değerlendireceklerini aktaran Emiroğlu, “Hiçbir ekibin madenci kadar cesaretle enkaz altına girmesini beklemeyin çünkü onların işi bu değil, bizim işimiz bu. Madenci her gün yerin altına iniyor” dedi.

350 VATANDAŞI ENKAZDAN SAĞ ÇIKARDILAR

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Maden Tetkik Arama’da çalışan madencilerin deprem bölgelerinde başarı gösterdiğini söyledi. Madencilere teşekkür eden Yeşil, “Kısacası ‘tarih yazdılar’ diyebiliriz. Çok büyük bir yıkım içerisinde görev yapan görünmez kahramanlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kilometrelerce uzaktan oraya giderek görev yapmak, enkazda kalan bir vatandaşımıza nefes olmak için kendi hayatları pahasına orada mücadeleye girdiler” ifadelerini kullandı. Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmaları bittiği için madencilerin döndüğünü belirten Yeşil, “Dün (önceki gün) akşam bir deprem daha oldu. Tekrar talep edilirse TTK’da gönüllü arkadaşlarımız görev için bekliyor. Hatay’da 120 ekibimiz halen sahada görevini sürdürüyor. Deprem bölgesinde arkadaşlarımız 350 insanımızı enkaz altından sağ çıkardı. Dört bine yakın insanımızın da cenazesini ne yazık ki enkazın altından çıkarttılar” dedi.