31 Martta tekrar seçilerek göreve devam eden muhtar Ahmet Cihan Konuk unutulmaya yüz tutan ve yüz yıllardır her bayramda birlik beraberlik içinde organize edilen Bayram Çıkartması geleneğini yeni aza heyetinin de gayretiyle 30 yıl aradan sonra tekrar hayata geçirerek yaşatmaya başladılar.

Genç muhtar Konuk “Türkmen köylerinin çok eski bir geleneği olan Bayram Çıkartması, evlerden getirilen yiyeceklerle bayramların ilk günü köy meydanı veya camilerinde birlik beraberliğin nişanesi, dayanışmanın sembolü olarak kurulan sofralarla bayram kutlamasıdır, varsa küskünler barıştırılır çocuklar sevindirilirdi.

Kızılcık Şerbeti'nin oyuncusu alkolden ehliyeti kaptırdı Kızılcık Şerbeti'nin oyuncusu alkolden ehliyeti kaptırdı

Çocukluğumuzdan hatırladığımız bu gelenek maalesef köylerde genç nüfusun azalması gibi nedenlerle yaklaşık 30 senedir yapılmaz olup unutulmaya yüz tutmuştu. Yerel seçimin ardından yeni aza heyetimizin desteği gayretiyle ve özverisiyle tekrar hayata geçirdik, bundan sonra her bayram yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Köy halkından Orhan Diçer “Koşullar ve yaşadığımız zaman ne kadar engellemeye çalışsa bile bizi biz yapan örf adet ve geleneklerimizi sürdürmemiz gerekiyor, benimde çocukluğumdan hatırladığım ve özlemini çektiğim Bayram Çıkartması geleneğini tekrar başlatan Muhtar ve Aza heyetimize teşekkür ederim, yaşatılması için üzerimize düşeni her daim yapmaya hazırız” dedi. / Hasan Perçin