Türkiye'deki hasta mahpuslar ve acil durum

İnsan Hakları Derneği'nin verilerine göre, Türkiye'deki cezaevlerinde 1517 hasta mahpus bulunuyor, bunlardan 651'i ağır hasta. Bu mahpuslardan 200'ünün acil tahliye edilmesi gerekiyor ve 37'si için bir saniye bile beklenmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Tanhan'ın Bolu F Tipi kapalı cezaevi yılları

Tanhan'ın Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde geçirdiği son 17 yıl, sağlık sorunlarıyla dolu bir dönemdi. Bacaklarını kullanamaz hale gelmiş ve tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu. Tanhan, infaz süresinin dolmasına sadece 1 yıl kala, Adli Tıp Kurumu tarafından 'Cezaevinde kalabilir' raporu almasına rağmen, ailesi ve İHD'nin defalarca yaptığı tahliye başvuruları kabul edilmediği aktarıldı.

Esirgenen 'takdir' ve tahliye süreci

Yeniçağa'da anız yangını Yeniçağa'da anız yangını

Türkiye'de hapis cezasının infazı, mahkumun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ettiğinde ertelenebiliyor. Ancak bu, adli tıp kurumu tarafından verilen bir rapor ya da tam teşekküllü bir hastaneden alınacak raporun adli tıp kurumu tarafından onaylanması gerekiyor. Tanhan'ın durumunun bu kriterlere uygun olduğu iddia edilmişti.

Tanhan'ın son günleri ve vefatı

Tanhan, 23 Ekim'de felç geçirip hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakımda tedavisi sürerken, 6 Kasım'da tahliye kararı verildi. Ancak, tahliyesinden 29 gün sonra hayatını kaybetti.

İHD'nin eleştirisi ve çağrısı

İHD, ağır hasta mahpusların tahliye edilmesinin önünde büyük engeller olduğunu vurguluyor. Özellikle Adli Tıp Kurumu'nun 'hapiste kalabilir' raporları bu engellerin başında geldiğini vurguladı. İHD, hasta mahpusların tahliye edilmesi için çağrıda bulunarak, bu durumlara çözüm bulunmasını talep etti.

BoluGündem

Editör: Berfin MUTLU