Karabük sonrası Bolu’da da önümüzdeki yıllarda sorun yaratması endişesiyle yaptığı çıkışındaki temel açıklamalar yerine “Yabancı öğrencilerin ulaşım ücretlerine astronomik bir zam yapacağız” sözünü ülke gündemine taşıyan ulusal basın ve sosyal medya mecrası, konuyu Bolu Halkının beklentisinin çok uzağında tartışmaya devam ediyor.

Tüm Bolu Halkının endişelerini dile getiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı otobüs ücretleri üzerinden ırkçılıkla suçlayan STK’lar da peşpeşe suç duyurusunda bulunuyorlar.

MÜZİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİMİZDEN PİYANO KONSERİ MÜZİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİMİZDEN PİYANO KONSERİ

İHD ve Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu’ndan suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ile Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu, CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mülteci ve sığınmacılara dönük “ayrımcı” söylemlerine ilişkin İHD’de basın toplantısı düzenledi. “Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ayrımcılık suçu işliyor” pankartının asıldığı toplantıda basın metninin İHD Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

Özcan’ın göçmen ve sığınmacılara yönelik ırkçı ve ayrımcı politikalar uyguladığını iddia eden Yoleri, bu politikaların toplumda düşmanlığı körüklediğini söyledi. Yoleri, “2019 yılından bu yana görevi ile ilgili açıklamalarında göçmen ve sığınmacı yerleşimciler, son olarak da yabancı ülke vatandaşı öğrenciler için ayrımcı, ötekileştirici bir dil kullanmış, Anayasa’nın eşitlik ilkesini dahi göz ardı ederek, yerel hizmetlerde ayrımcı politikalarını uygulamaya koymuştur. Tanju Özcan, toplumsal barışı tehdit eden bu tutumuyla toplumda yabancı düşmanlığını körüklemiştir” diye belirtti.

Özcan’ın göçmen ve sığınmacılar hakkındaki söylemlerinin bir suç olduğunun altını çizen Yoleri, konu hakkında hukuksal süreci başlattıklarını aktardı. Yoleri, “Yaptığımız suç duyurusu kapsamında cumhuriyet savcılarını göreve çağırırken, CHP’yi sorumlu davranmaya, sığınmacı/yabancı düşmanı politikalara geçit veren tutumundan vazgeçmeye, parti politikası ile örtüşmediği söylenen yabancı düşmanı söylem ve uygulamalarını ve bu noktadaki ısrarını gözeterek Tanju Özcan hakkında gerekli disiplin işlemlerini yapmaya ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Bolupostası