Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk iftarı depremzedelerle yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk iftarı depremzedelerle yapacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, deprem bölgelerinde yapılacak konutlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, TOBB çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi, Türkiye Demir ve Demir Dışı Metaller Meclisi, Türkiye İklimlendirme Meclisi, Türkiye Kimya Sanayi Meclisi, Türkiye Madencilik Meclisi, Türkiye Seramik ve Refrakter Sanayi Meclisi ve Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi başkan ve temsilcileri de katıldı.

1.7 milyon kişi evsiz kaldı

Depremler nedeniyle 1.7 milyon kişinin evsiz kaldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Devletimizin başlatacağı deprem konutları inşa projesine bir katkı da meclislerimizden olacak. Hammadde ve girdi maliyetlerinde artış olmadığı sürece konutlarda kullanılacak inşaat malzemeleri için fiyat sabitleme sözünü verdiler. 11 ilde yapılacak konutlarda kullanılacak inşaat malzemelerinde fiyat artırılmaması için hepsi mutabakata vardı” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da cumhuriyetin ve ATO’nun kuruluşunun 100. yılında deprem bölgesine “100+” kalıcı konut kazandırmak üzere başlattıkları “Ayın Yıldızıyım Ya Sen” temalı bağış çağrısına ilişkin açıklama yaptı. Baran, bağış çağrısına yapılan katkıların açıklama bölümüne “AFAD’a Devredilmek Üzere Prefabrik Konteyner ve Kalıcı Konutlar İçin Bağış” ifadesinin yazılması durumunda gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince indirim konusu yapılabileceğini de belirtti.