Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından sonra ortaya çıkan küresel tahıl krizinin çözümüne Türkiye öncülük ediyor. İstanbul'da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasıyla, dünya piyasalarına Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı gerçekleştiriliyor.

18 Mayıs'ta bitecek: Türkiye devrede

En son geçtiğimiz mart ayında süresi uzatılan anlaşma, 18 Mayıs'ta sona erecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl girişiminin süresinin yeniden uzatılmasına yönelik şöyle dedi:

SÖZLEŞMELİ PERSONELLERE HİZMET İÇİ UYUM EĞİTİMİ SÖZLEŞMELİ PERSONELLERE HİZMET İÇİ UYUM EĞİTİMİ

Ukrayna ve Rusya ile İstanbul'da toplantı

5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya savunma bakan yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor. Akar, Karadeniz'in kuzeyindeki çatışmalar nedeniyle yaşanan "gıda krizi" riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye'nin çabalarıyla oluşturulan "tahıl koridoru" uygulamasına ilişkin soruyu yanıtladı.

Akar'ın Tahıl Koridoru mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimlerinin ardından süresi uzatılan Tahıl Koridoru anlaşmasının durumuna ilişkin soru üzerine Akar, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran savunma bakanları ile istihbarat başkanları arasında Moskova’da gerçekleştirilen dörtlü toplantı kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ikili bir görüşme de gerçekleştirdiğini belirtti.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile de 18 Nisan’da Kayseri’de bir araya geldiğini hatırlatan Akar, şunları kaydetti:

"Taraflar süre uzatılmasına sıcak bakıyor"

Yaptığımız görüşmelerde tahıl girişimini de ele aldık. Bu kapsamda yaptığımız teklifin iki tarafça da kabulü sonucu 5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya savunma bakan yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor.

Toplantıda tahıl girişimi başta olmak üzere bazı konular görüşülecek. Umudumuz, tahıl anlaşmasının herhangi bir aksaklığa uğramadan devamı yönünde.

Çünkü bu anlaşma bölge barışı, istikrarının yanı sıra ihtiyaç sahibi ülkeler açısından çok önemli. Bu kapsamda tarafların süre uzatılmasına sıcak baktığını söyleyebiliriz. Dileğimiz herhangi bir sorun olmadan bu girişimin uzatılması yönünde.