STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Prof. Dr. Fevzi Okumuş’un, Turizm Otelcilikteki Konferansı- 1. Bölüm

Fatma Marmara

26 Eylül 2018

 

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Turizm Uygulama Oteli ilk mezunlarından, Amerika’da University of Central Florida nın Turizm ve Konaklama İşletmeciliği Fakültesinde 6 yıl idarecilik,  kurduğu Konaklama İşlemeciliği bölümünde, bölüm başkanlığı yapmış olan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Okumuş, okuduğu lisesinde arkadaşlarıyla hasret giderip, geleceğin turizmcilerine konferans verdi..

Prof. Dr. Fevzi Okumuş ile idare amirleri, yöneticiler, kurum müdürleri, öğretmenler ve okul mezunu arkadaşları konferans öncesi, Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Turizm Uygulama Oteli Müdürü Ayhan Vural tarafından verilen kahvaltı programında, Amerika ve Türkiye turizmini tüm yönleriyle ele aldılar.

“Çocukluğumdan beri hep üniversite okumak istedim. Ama turizm lisesinde okuyunca matematik, kimya, biyoloji ve edebiyat gibi dersler programda yoktu. Mehmet Salih Yıldız arkadaşımla, Bolu Lisesi’nde hafta sonu üniversite hazırlık kurslarına gittik.” diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Fevzi Okumuş, kazandığı Mersin Turizm Otelcilik Yüksek Okulundan mezun olup, 1990 yılında Erciyes Üniversitesi Nevşehir Turizm ve Otel İşletmeciliği yüksek okulunda öğretim görevlisi olarak görev yapmış. Erciyes Üniversitesinde turizm işletmeciliği alanında master yapıp, Dokuz Eylül Üniversitesinde doktora eğitimi  yaparken 1994 yılında Muğla Üniversitesi kanalı ve YÖK bursuyla yurtdışına İngiltere’ye gitmiş. İngiltere’de tekrar 2.kez master yapıp, 2000 yılında stratejik otel yönetimi alanında doktorasını bitirip, Muğla’da göreve başlamış. 2002 yılında doçent olan Prof. Dr. Fevzi Okumuş, eşiyle birlikte 2003 yılında 2 yıllığına Hong Kong’a gidip, 2005 yılında yurda dönmüş. Amerika’dan iş teklifi gelince Muğla’dan eşiyle birlikte istifa edip, Orlando’ya yerleşerek, University of Central Florida’da göreve başlamış. 

“Yahudi bir iş adamı üniversiteye toprağını, yerini veriyor. Para veriyor ve turizm okulu açıyor. O zaman 70 öğrencisi varken, şimdi 3500 öğrencimiz var. O zaman 15 hoca vardı, şimdi 70 hocamız var. Bizim okulumuz Amerika’da ilk 3-4 de olan okul. Lisans, master, doktora eğitimi veriyoruz.” diyerek konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Fevzi Okumuş; “Orlando’ya geçen sene 72 milyon turist geldi. Gelen kişilerde bir hafta için kişi başına 2000 dolar civarında harcıyor. Ucuz bir destinasyon değil.”diye belirtti.

Türkiye ve Bolu’daki okulları ve öğrencilerin çalıştıkları sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna ise “Bizim okullarımız gayet iyi. Bizim okullarımızda bir sorun yok bence. Verilen eğitimimizde bir sorun yok ama daha iyi olabilir. Daha iyi olması gereken ise dil eğitiminin daha iyi olması lazım. Birde bizim Türk insanı, yapı itibariyle hizmet etmeyi sevmiyor. Turizm liselerinden turizm eğitimi alan öğrencilerin yarısından fazlası, belirli bir süre sonra sektörden ayrılıyor. O kadar verilen eğitim boşa gidiyor. Tabi bunda sadece öğrencileri suçlamamak lazım, sektöründe öğrenciye, gelen çalışana bakış açısı, davranışı, tutumu, o da farklı bir sorun. Orlando’da okuyan öğrencilerimizden %90’ı okurken çalışıyor. Mezun olunca da hepsinin işi var. Bizde de sektörden ayrılan var ama %10-20 civarındadır. Türkiye’deki hizmet kalitesinde ciddi bir sorun var ama bu sadece çalışanlardan kaynaklanmıyor. Genel yapı itibariyle bir sıkıntı.”diye ifade etti.

Türkiye’deki turizmi değerlendirirken, her şeye rağmen Türk turizminin çok başarılı olduğunu anlatan Prof. Dr. Fevzi Okumuş; “Bulunduğumuz politik ve coğrafi koşullara baktığımızda son 20-30 yılda Türkiye’nin turizmde kat ettiği mesafe çok ciddi bir şey. Ülkenin yaşadığı sıkıntılara rağmen 30 milyon üzerinde turist, 30 milyar üzerinde gelir önemli bir rakam, gönül ister ki 100 milyon turist ve 100 milyar dolar turizm geliri olsun. Fakat hizmet kalitesi olmadan en iyi oteli de yapsanız, en iyi havalimanını da yapsanız fark etmez, verilen hizmet önemlidir. Eğitim önemli, sektörde çalışanlarında eğitilmesi gerekir. Onlara da eğitim verilmelidir.”  

AİBÜ Doç. Dr. Ferudun Kaya; “Turizm hizmeti veren yerlerin mesleki eğitimle çalışmasının zorunluluğu getirilmesi, okuma yazmayı bilmeden, eğitim almadan hizmet sektörüne bakıp, otellerin yiyecek içecek departmanında çalışması büyük bir sıkıntı oluşturdu. Bunun için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konuda önerimiz olmuştu. Teşvik edilmesi gerekiyor. Yoksa hiçbir otel meslek lisesi mezununu, ön lisans mezunlarını işe almıyor. Dolayısıyla gelen turiste de iyi hizmet verilemiyor. Nahoş olaylar meydana geliyor. Bizim ülkemizde ise her yerde, her şey dahil sistemiyle çalışılıyor. Bu da tabii ki servis kalitesini düşürüyor. Dolayısıyla turisti otele hapsediyor.”diye belirti.

Prof. Dr. Fevzi Okumuş ise bu konudaki görüşlerini anlatırken; “2017 yılı Kasım ayında turizm şurasına katıldık.  Eğitimli personelin turizm işletmelerinde kademeli olarak çalışma zorunluluğu getirildiği programa kondu ama kaç yıl içinde bu uygulamaya konulur, kaç yıl içinde görülür, bilemiyorum. Ne kadar zorlarsanız zorlayın, eğer tesis sahipleri ve yöneticiler çalışan personelin eğitimli olmasına inanmıyorsa, onun önemi için gerekeni yapmıyorsa, ne kadar kanun koyarsanız koyun, kağıt üzerinde turizm lisesi, üniversite mezunu gösterirler ama yine esas çalışanlar başkası olur. Esas turizm bilincinin kazandırılması lazım, sadece çalışanlar değil, yöneticilerinde, işletme sahiplerinin ve halkında aynı bilince sahip olması lazım. Devletin her şeyi ödemesi, yönetmesi gerekmiyor.”diye düşüncelerini belirterek konuşmasına devam etti.

Devam edecek.

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama