STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

MESLEKİ EĞİTİMDE SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ ve TURİZM 2. Bölüm

Fatma Marmara

15 Nisan 2019

-“Sektörle İşbirliği” projesi kapsamında, okulların yapılacak işler konusundaki yükümlülükleri nelerdir ve bu konuda ne şekilde bir destek alınacak?

Müdürü Ayhan Vural; “Okullarda ihtiyaç duyulan atölye ve laboratuar öğretmenleriyle ilgili olarak, öncelikle il içerisinde yeterli çalışmalar gerçekleşecek. Öğretmen arkadaşlarda eğitim alacaklar. Buradaki 5 yıldızlı otellerin imkânları daha iyi olduğu için onların gerçek üretim ortamlarında, öğretmen arkadaşlarımızda aynı zamanda eğitilecek. Oradaki otellerde çalışan personelde bizim okullarımıza gelecek ve bu vesileyle karşılıklı bilgi alış verişinde bulunabileceğiz. Yine atölyelerde ki şeflik çalışmalarımız devam edecek. Öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması noktasında mesela Rusça öğretmeni bulunmayabilir, bunlarla ilgili turizm il müdürlüklerinden gerekli destek sağlanacak. Sektörde uygulamalı eğitim alınması öngörülen, sektörle ilgili laboratuar öğretmenleri de uygulamalı eğitimde alabilecekler. Yani sadece konferans salonlarında bir eğitim değil, aynı zamanda uygulamalı eğitim yaparak, yaşayarak da arkadaşlar orada eğitilebilecekler.

-Özel sektörlerle bugüne kadar yaptığınız çalışmalarınızla ilgili bilgi paylaşabilir misiniz?

Müdürü Ayhan Vural; “Biz yıllardan beri sektörle işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Burada atölye laboratuar yaptırdık. Daha önce atölye laboratuar donanımına gerekli destekleri aldık. Ama şimdi daha planlı ve programlı protokollü bir çalışma olacak. Atölye laboratuarlarında bizim yeterli ekipmanımız olmadığında veya aksaklık olduğunda, eksik kaldığımızda onu biz sektörden talep edebileceğiz. Modernizasyon konusunda destek alacağız.

-Sektörle işbirliği projesinin Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine bu güne kadar sağladıkları ve sağlayacakları destekleri, avantajlarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?  

Müdürü Ayhan Vural; “Yine eğitim konusunda, kendimizi daha iyi yetiştirme geliştirme noktasında, özel sektör çünkü devlet imkânlarından çok, çok daha iyi olduğu için onların imkânlarını kullanabileceğiz. Mesela konaklama ve seyahat öğrencilerimiz bizim Narven’de hafta sonları, cumartesi, pazar çalışıyor. Dolayısıyla bu protokol kapsamında çocukların çalışmasında da yasal olarak bir sıkıntı da ortadan kalkmış olacak. Bunların artık sigortaları 9.sınıftan itibaren yapılıyor. Bu protokol kapsamında da gerçek üretim ortamlarında çocuklarımızın bulunması gerektiğinden dolayı, hafta sonu çocuklarımızın çalışmalarında da bir problem olmayacak. Yine konaklama ve seyahat olsun, yiyecek içecek hizmetleri alanı olsun, özel sektörün laboratuar çalışmaları mutfakları, konaklama atölyeleri daha gelişmiş olduğundan dolayı, bu atölyelerde de toplu olarak gidip, orada çocuklar eğitim alabilecek. Sosyal imkânlarından da yararlanabilecekler. Mesela bu protokol kapsamında, Narven’deki ‘Macera Parkı’ndan’ yararlanabilecek çocuklar. Bu protokol kapsamında hamamından, spa merkezinden, havuzundan, tuz odasından, buhar odasından, çocuklar protokol kapsamında yararlanabilecekler. Bunlarında yasal zemini hazırlanmış oluyor.

Devam edecek.

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama