STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

MENGEN AŞÇILIK OKULUNA VEFA - 4. Ve Son Bölüm

Fatma Marmara

13 Aralık 2017

-Sizler bu okulda okuyan öğrenciler olarak, okulunuzla, okulunuzun size sağladığı olanaklarla ve bu projelerle ilgili duygularınızı, düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Öğrenci Sena Sarıkaya: 11. Sınıfım, Mudurnuluyum. Okulun bize bu olanakları sağlayabilmesi gerçekten çok güzel.  Başka okulda okuyan arkadaşlarımızla konuştuğumda bizim bu konuda ne kadar şanslı olduğumuzu söylüyorlar. Çünkü onlar bu şekilde bir eğitim bulamıyorlar. Farklı yemekler yapılıyor ve bizde bunları öğrenmiş oluyoruz. Uygulama otelinde öğrendiklerimizin yanı sıra, burada gelen ustalarımızdan farklı yemekleri, teknikleri, nasıl yapacağımızı, nasıl daha kolay yapabileceğimizi ve nasıl değerlendirebileceğimizi öğrenmiş oluyoruz.

Öğrenci Çağrı Talha Sarıgül: Kayseri’den geliyorum 11. sınıfım. Elimim biraz aşçılığa yatkın olması ve benden bir yaş büyük arkadaşlarımın da burayı tavsiye etmeleri, güzel bir okul olduğunu söylemeleri, bu okulu seçme nedenim oldu. Stajda çok kaliteli ustalarımızla çalışıyoruz ve onlardan bilgiler öğreniyoruz. Mengen Aşçılığın bir adı var ve buranın diploması bizi her yerin önünde gösteriyor. İşimiz garanti oluyor. Girebileceğimiz yerlerde ilk başta Mengen Aşçılığı duyduklarında önce bizlerden değerlendirmeye başlıyorlar. Elimden geldiğince de bu işi severek yapmaya çalışıyorum. Zaten bir işi severek yapmadığınızda o işte başarıyı yakalayamazsınız. Ben çökertme kebabı yapmayı çok seviyorum. Türk mutfağında güzel bir yeri var ve sevdiğim için de severek yapıyorum bu yemeği.

Öğrenci Kibar Ekmekçi: Trabzon’dan geliyorum. Hayallerimin mesleğiydi aşçılık. Hayallerime ulaşmak içinde en iyi yer, en iyi okul burasıydı ve o nedenle buraya geldim. Ben yöresel yemeğimiz olan kuymak yapmayı çok severim.

Öğrenci Uğurcan Karabostan: Devrekliyim. 11. Sınıftayım. Okulumuzun bize verdiği eğitimler üst seviyede. Bunu şuradan anlıyoruz. Başka okullardan bizim okulumuza stajerler geliyor ve onlar bizim kadar eğitim almadığını belirtiyor. Okulumuz gerçekten bu anlamda çok iyi. Her türü eğitimi bize veriyorlar. Mutfak olsun, teknik açıdan olsun.

Öğrenci Burak Şen: Balıkesirliyim ve 11. Sınıfım. Okulun adını duyup geldim. Çok istiyordum. Okulun şartlarını da biliyordum. Bugün buraya gelen ustalardan bonfile yapmayı, balığı derisinden ayıklamayı öğrendik. Stajda da kasap bölümündeydim ama bugünkü eğitim daha fazla şeyler kattı. Bilmediğim şeyleri gördüm.

Öğrenci Bozbey Murat Can Tuyan: Okul başkanı, okul temsilcisiyim- Bugün burada Antalya’dan gelen şeflerimiz, bize pastacılık teknikleri ile ilgili şeyler gösterdi. Pastalar, börekler, kurabiyeler yaptık birlikte. Bize çok büyük yardımcı oluyorlar. Okul müdürümüz bu konuda bize çok büyük destek çıkıyor. Bizim eğitimimize katkı olsun diye şefler getiriyor. Okul yönetimimiz bizim burada daha çok bilgi sahibi olmamız, öğrenmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz kendilerine bu konuda çok büyük teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Öğrenci Enes Berk Aydın: Tekirdağ’dan geliyorum. Memleketimde de bu tarz okullar olmasına rağmen benim burayı seçmemin en önemli nedeni adının olması. Buranın yetiştirdiği büyük ustalar, bizlere katkısı ve gurbette yaşamanın insanı daha iyi yetiştireceğini, olgunlaştıracağını düşündüğüm için buraya geldim. Mengen Aşçılık Ruhunu devam ettirmek için elimden geleni yapacağım ve şuanda yapıyor, çalışıyor, bunun için uğraşıyorum. Mengen küçük ama sevimli güzel bir yer.

Öğrenci Şehmuz Ilgar: 12. Sınıfım. Burada ustalarımız gelip bize pastacılıktan örnekler gösteriyorlar. Burada yapılan her şey bizim eğitimimize de gelecekte çalışacağımız yerler içinde çok faydalı oluyor. Okul yönetimimizde bunun için bize çok fazla imkanlar sağlıyor. Ustalarımız da bizim için buraya kadar geliyorlar ve birlikte iş yapıyoruz. Okul müdürümüze ve okul yönetimimize, buraya gelen ustalarımıza çok teşekkür ediyoruz, tüm bu çabaları için.

Öğrenci Berkay Cica- 12. Sınıfım. Burada Antalya’dan gelen ustalarımız bize pasta yapım tekniklerini gösteriyorlar. Stajda öğrenip de unuttuğumuz şeyleri bile burada sağ olsun ustalarımız sayesinde yeniden pekiştiriyoruz. Buraya gelerek, bize burada verdiği eğitimler sayesinde. Bizler ustalarımıza da bize bu imkânı sağlayan okulumuza da çok teşekkür ediyoruz.

Öğrenci Miraç Ezgi Avcı: 10. Sınıf. Kocaeli’den geliyorum. Biz normalde 10. Sınıf olduğumuzdan mutfağa çok fazla girmiyoruz. Ama sağ olsun ağabeylerimiz, ustalarımız staja gideceğimiz için bize yardımcı olup, mutfağa alıyorlar. Sürekli izliyoruz. Bu şekilde küçük çalışmalarla tecrübesizliğimiz yok oluyor ve mutfağa hazırlanmış oluyoruz. Okulumuz çok güzel ve her şekilde biz öğrencilerine imkânlar sağlayan bir yer. Üniversiteden önce, bizim pratikte bir dünya bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Böylece üniversiteye daha iyi hazırlanmış oluyoruz. Müdürümüz olsun, okul yönetimi, öğretmenlerimiz, ustalarımız olsun herkes çok yardımcı oluyor.

Bu değerli bilgileri bizlerle paylaşan: Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Salih Celepci, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Abdurrahman Elarslan, Öğretmenler; Sayın Belma Çiftçi, Sayın Nihal Kemer, Chefler; Sayın Metin Kara, Sayın Kübra Saral, Sayın Ahmet Sezgin, Sayın Salih Mızrak ve Başarılı, Çalışkan Geleceğin Ustaları, Şuan ki Öğrencilere Teşekkürlerimi Sunuyorum..

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları

Haberler

FacebookFacebook TwitterTwitter Instagramİnstagram

Site içi arama