STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

DOÇ. DR. FATİH BEKTAŞ’LA BOLU COĞRAFYASI VE ORYANTİRİNG

Fatma Marmara

15 Nisan 2018

 

Geçtiğimiz hafta 3 gün süren Türkiye Oryantiring Şampiyonası, Bolu’nun ev sahipliğinde yapıldı. Türkiye Oryantiring Federasyonu yetkilileri, 8 ülke federasyon temsilcileri ve Türkiye’nin birçok ilindeki kulüplerden gelen 2160 sporcu, katılımcı, şampiyona sonrası Bolu’dan mutlu ve memnun ayrıldı.

“Önümüzde ki dönemde, Bolu’ya uluslararası kamplar anlamında, çok kalabalık ülkeler ve gruplar gelecek, ben bundan eminim.” diye belirtti, Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Sayın Hacer Akyüz, başarı ile gerçekleşen şampiyona sonrasında.

Türkiye Oryantiring Federasyonu As Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Müdürü, Rekreasyon Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Sayın Doç. Dr. Fatih Bektaş “Oryantiring Şampiyonası açısından, Bolu bizim için çok ciddi bir deneyim oldu.” diye belirtti, yaptığımız söyleşide.

-Bolu’da üç gün süren Türkiye Oryantiring Şampiyonası gerçekleştirdiniz.  Bolu coğrafyasını, Oryantiring yarışmalar açısından siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doç. Dr. Fatih Bektaş: Bolu’nun gezdiğimiz coğrafyasında ki gözlemlerimizde; dünyada Oryantiring adına nerede, nasıl organizasyon yapılıyorsa, Oryantiring veri tabanına dayanan bütün çeşitleriyle, bunların hepsine ev sahipliği yapan ve aynı anda ev sahipliği yapabilecek bir konsepte sahip. Bunu bir kere ifade etmek isterim. Yani bir organizasyonu bir yerde, çok defa yapabilirsiniz ama aynı anda bunların hepsini bir arada yapabilmek, çok büyük bir coğrafyaya hükmetmek demektir. Ciddi bir etkinlik, veri tabanına, yani alanlara sahip olmak demektir. Dünyada 5 kıtadan dördünü gezdik. Hepsinde değişik tecrübeler elde ettik. Akademik çalışmalarımız oldu. Ama Bolu’nun coğrafya olarak böyle bir kültüre, böyle bir imkâna sahip olduğunu gerçekten gelip görünce, gezince gördük. Sağ olsun belediye başkanımız bize bir danışman verdi ve bütün araziyi gezdik.

-Gözlemleriniz sonucunda Bolu’da Oryantiring olarak ne tür yarışlar, etkinlikler yapılabilir?

Doç. Dr. Fatih Bektaş: Bu arazide Oryantiring veri tabanına dayanan ister dağ bisikleti, off road, ister 4 çarpılarla deyin, çok ciddi bir Oryantiring haritaları kullanılarak yapılacak yarışlar, ATV’ler, atlı safariler hepsi yapılabilir. Yine bunların içerisinde kimsenin çok dikkatini çekmediği kano ile Oryantiring dediğimiz bir sınıf var. Dünyada ve Türkiye’de de bu yapıldı. Seben Gölünde bulunduğumuz sürede, göl öğleye kadar çok düzgün, öğleden sonra ise hafif bir rüzgar aldı ve hatta rüzgar sörfü, yelkenli kano yapılabilecek bir coğrafyaya sahip olduğunu gördük.

-Yapılacak ve yapılmakta olan tüm bu etkinlikler bölgeye ve kişilere ne gibi kazanımlar sağlıyor?

Doç. Dr. Fatih Bektaş: Bunların hepsini biriktirdiğiniz zaman; bakın koşarak Oryantiring yapıyorsunuz, bisikletle, kros motorla, ATVler ile 4 çarpılarla Oryantiring yapıyorsunuz, kanoyla Oryantiring yapıyorsunuz. Bunların hepsi aynı anda farklı coğrafyalarda ama hepsi Bolu’nun içinde olmak kaydıyla mükemmel bir etkinlik dünyası oluşturuyorsunuz. Kime? Her alıcısına. Bunların hepsini bir kişi yapmıyor. Aynı anda alıcısı var. 4 çarpı, kros, bisiklet, kano, koşmak ayrı ve siz insanlara kendi hobilerinde spor yaptırıyorsunuz. Bolu’ya bir etkinlik kazandırıyorsunuz.

-Bu etkinliklerin hepsi Bolu’da bir paketin içinde sunulabileceğini ve dünyanın her tarafından insanların bu coğrafyaya geleceğini de belirtiyorsunuz.

Doç. Dr. Fatih Bektaş: Evet. Hepsini burada bir paketin içinde sunuyorsunuz. Siz bunları satarken akşam hepsini bir yerde topluyorsunuz, sabah hepsini ayırıyorsunuz ve herkes istediği zevkini bir arada yapmış oluyor. Bundan kim kazanıyor? Bolu kazanıyor. Benim ülkem kazanıyor. Evet, dünyanın her tarafından insanları getiriyorsunuz. Mesela bir kanyon var, insanlar bu kanyonu fotoğrafını çekmek için kullanıyor.  Bizde kanyonu etkinlik olarak satmak isteriz.

- Bu açıdan da değerlendirilirse, o zaman sporcuların yanı sıra fotoğraf gibi sanatla uğraşan gruplarda dâhil edilebilir mi?

Doç. Dr. Fatih Bektaş: Aynen öyle. Bölgenin florasını, faunasını, coğrafyasını fotoğraflamak, burada yapılması gereken şey şu ve ben şunu gördüm. Türkiye’de birçok bürokrat, birçok insan tanıdım ama Bolu belediye başkanını tanımaktan zevk duydum. Böyle bir insanın Türkiye’deki büyükşehirlerde de birkaç tane olması gerektiğine inanıyorum şahsım adına. Hiçbir çıkar ilişkimiz yok. İlk defa tanıdım. Belki bir daha hiç görüşmeyeceğiz ama benim belleğimde, yerel yönetimlerde böyle bir insan kaynağının var olduğunu bilmiş olmak yatıyor. Bu insanın, bu enerjisini, bu ufkunu desteklemek ve onun yanında yer almak, bana zevk verdi. Bunu bir kere söyleyeyim. Bu manada, burada bir kaynak değer haritasının çıkartılması lazım.

- Bolu deyince aklınıza ne geliyor ve biz Bolu’dan dünyaya ne gibi etkinliklerle ulaşabiliriz?

Doç. Dr. Fatih Bektaş: Mesela Bolu deyince akla hep aşçı geliyor. Hep yemek geliyor. Evet, aşçı var. Fakat şu var, ben bu yemeği dünya mutfağı ile dünya insanıyla hangi etkinlikte buluştururum, birleştiririm. Ben buna bakarım ve buranın insanlarına ne kazandırırım. Neyi dünyaya pazarlarım. Dünya bize etkinlik satıyor mu, satıyor. Bizde dünyaya etkinlik satarız. O zaman ben de Kartalkaya’sını Gölcük Gölü’nü, Seben Gölü’nü, Oryantiring, Off road, kano hepsini bir paket halinde sunar, kim ne alacağına bakar, onların hepsini de kendi ürettiğim yemekle, kendi ürettiğim aşçıyla birleştirir ve dünyaya satarım. Olaya böyle bakmamız lazım.  Yani bugün dünyada birçok yerde, Oryantiring kampları var. Peki, neden Bolu’da Oryantiring kampları olmasın! Dünya Belediyeler Birliği var. Türk Dünyası Belediyeler Birliği var. Bunların üzerinden Bolu’daki bu coğrafyada yapılacak etkinlikleri Türk dünyasına satarım. Buradan geliştirdiğimi de Avrupa’ya satarım. Avrupa’yı buraya getiririm.

-Oryantiring Federasyonu olarak sizlerin hedefiniz nelerdir ve Bolu’da ki değerlendirmeleriniz, gözlemleriniz,  burada gerçekleştirdiğiniz şampiyona sonucunda, son olarak söylemek istediklerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Doç. Dr. Fatih Bektaş: Bizim Oryantiring Federasyonu olarak ana hedefimiz, multidisipliner bir çalışma içindeyiz. Bisikletle, kanoyla da çalışırız. Yelkenliyle, atletizmle de çalışırız. Hepsi aslında haritayı kullandığınız zaman, Oryantiring veri tabanından hareket ediyor. İşte biz bütün tecrübemizi, bilgimizi, birikimimizi Bolu’da birleştirip, buradan dünyaya bir disiplin satmak, buradan dünyaya bir endüstri, yani burayı spor-turizm endüstrisinde bir noktaya getirme hesabını yapabiliriz. Bize bu desteği veren, gönlünü açan sayın belediye başkanlarına, Seben Derneğine, buradaki bütün ismini sayamayacak olduğum destekçilerin hepsine teşekkür etmek isterim.

 Bu değerli bilgileri bizimle paylaşan Sayın Doç. Dr. Fatih Bektaş’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara

 
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama