STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

ÖĞRENCİ TEMSİLİNE DARBE

Bulut Altundal

29 Temmuz 2019

Yönetimlerin değiştiği, zihniyetin bir türlü değişemediği Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde(BAİBÜ), üniversitemde sevgili Rektörlüğümüzün demokrasi darbesi yaptığını öğrendim. Nasıl bir demokrasi darbesi peki? 2016 Kasım’ında gerçekleşen Öğrenci Konseyi seçimi sonrası göreve gelen Öğrenci Temsilcileri, on binlerce üniversiteli öğrencinin sorunlarını tespit etmek, bunlarla ilgili hazırladıkları raporlar doğrultusunda ilgili makamlarla görüşüp bunları çözmek için çalışıyordu. Yalan yok, evet ne yazık ki öğrenci menfaatini değil kendi menfaatlerini düşünen bazı kesimlerin seçime soktuğu ve daha sonra temsilci seçtirdiği bazı kişiler öğrenciyi temsil etmek istemiyordu zaten. Neyse o konulara dönem başlamadan gireceğim. Yeni seçilen Öğrenci Konseyi, Başkan nezdinde öğrenci sorunları ve isteklerini Rektörlükle paylaşarak görevini ifa etmeye çalışıyordu. Öğrenci Konseyi Başkanı, öğrencileri temsilen ayrıca üniversite senatosu toplantılarına da katılıyor ve fikirlerini aktarıyordu. Ancak ne yazık ki seçilen Başkanın mezun olması neticesinde görevi devralan Başkan Vekili, aynı zamanda İktisadi ve İdari Bilimler Temsilcisi kardeşim Habip Topuz’un senato toplantılarına alınmadığını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Sevgili Rektörümüz veya Rektörlüğümüz resmen demokrasi darbesi yapmış! Öğrencinin demokratik bir şekilde Senatoda temsil edilmesinin önüne geçmişler. Demokrasiyle yönetilen her yerde toplulukların temsil edildiği bir dönemde, üniversite gibi bir bilim yuvasında demokrasiyi hiçe sayarak, öğrencinin temsil hakkını gasp etmişler adeta. Üstüne üstlük bugüne kadar üniversitemizin resmi internet sitesindeki Senato listesinde yazılı olan Öğrenci Konseyi Başkanını da silmişler.

Ne oluyor? Neler oluyor üniversitemizde? Öğrenci menfaati, yararı, söz hakkı neden birileri tarafından sistematik olarak katlediliyor merak ediyorum doğrusu. Ankara’nın yolunu kendilerine yol edinenlerin ilimiz Bolu’yu bilmekten kaçıp, anlamaktan kaçıp, yönettikleri üniversitenin varlığının yegane temeli öğrencileri yok sayıp yönetmeye çalışmak nedendir? Böyle mi geliştireceksiniz üniversiteyi, böyle mi kalkınacak bu üniversite? Ne yaparsanız yapın; fakülteler kurun, binalar dikin, salonları doldurun, saatlerce konuşun… Ama öğrenciye, geleceğin teminatı gençlere kulak kabartmadan yaptığınız, öğrencinin sorunlarını çözmeden, onların isteklerini göz ardı edip yaptığınız her iş suya yazılmış yazılara dönecektir!

Temennim, Öğrenci Konseyi Başkanvekili Habip Topuz kardeşimin, bundan sonra yeni seçimler yapılana dek gerçekleştirilecek olan Senato toplantılarına çağırılıp öğrencilerle ilgili görüşlerinin alınması ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirilmesidir. Demokratik açılımların yapıldığı, artık şeffaf yönetim anlayışlarının revaçta olduğu bu dönemde gizli saklı, kapalı kapılar ardında öğrenciden habersiz öğrenci ile ilgili kararların alınması ve uygulanması kabul edilemez bir durumdur. Umuyorum ki bir iletişimsizlik(?) olmuştur ve bundan sonra BAİBÜ Rektörlüğü bu yanlışı doğrultacaktır. Aksi halde öğrencinin sesini daha gür duyurabilmek için sosyal medya başta olmak üzere gerekirse sahada gerekirse diğer tüm medya kanallarını kullanmaya başlayacak, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Selametle…

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama