HABER: FARUK ÇİDEM

Gençlik Merkezi'ne silahlı saldırı Gençlik Merkezi'ne silahlı saldırı

Türkiye’nin sağlık sisteminde en büyük sorunlardan birisi haline gelen ilaç yokluğu hem vatandaşları hem de eczacıların hayatını kabusa çevirdi. Hastanelerde muayene olduktan sonra reçetelerine yazılan ilaçları almak için eczaneye giden vatandaşların “ilaç yok” cevabı alarak ayrılması mağduriyetlerin büyümesine neden oluyor. Hastalara istedikleri ilaçları veremedikleri için hakaretlere maruz kalan eczacılar sorunun giderilmesi için 27 Kasım’da Ankara’da miting yapmalarına rağmen bir çözüm bulamadılar.

İlaç sorunuyla ilgili basın açıklaması yapan Sakarya Eczacı Odası Bolu İl Temsilciliği, yokluğun sebebinin kendileri olmadığını ifade ederek, “​İlaç yokluğunun sebebi eczacı değildir. Son zamanlarda günden güne artan ilaç yoklukları sebebiyle hastalarımıza “ilacınız mevcut değil”, “depolar da bulunamıyor”, “diğer eczaneleri dolaşın” demek zorunda kalıyoruz” dedi.

HAKARETLERE MARUZ KALMAK İSTEMİYORUZ

Eczanelerde oluşan kuyrukların da ilaçların olmamasını vatandaşlara anlatma çabasından kaynaklandığını söyleyen eczacılar, “Özellikle nöbetlerde oluşan kuyrukların sebebi bulunmayan ilaçları hasta veya hasta yakınına anlatma çabasının sonucudur. İlaçlarımızı eskisi gibi bulabilsek, tıkır tıkır işleyen nöbetlerimiz hem bizler hem hastalar için kabusa dönüşmeyecektir. İlacını bulamayan hasta ve hasta yakınları diğer nöbetçi eczanelerde de ilaç aradığı için kuyruklar oluşturmaktadır. Bunun sebebi eczaneler değildir. Halkımızı bu konuda sağduyuya çağırıyoruz. Bizler de eczanelerimizde her gün boğuştuğumuz ilaç yokluğu nedeniyle hakarete varan sözlere maruz kalmak istemiyoruz” şeklinde konuştular.