Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında yarın (Salı günü) akşam Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplanacağını duyurdu. Bu toplantının iki amacı olduğunu söyledi.

Özcan, “Birincisi; Biz yardım yaparken Bolu Belediye sınırları içerisinde kalmak zorunda kalmıştık. Çünkü bunun yasal bir sebebi var. Belediye dışına çıkabilmek için özel bir karar almamız gerekiyor. Belediye Kanunu’nun 13’üncü Maddesinde hemşerilik hukuku diye madde var. Bunu herhalde ilk kez biz işleteceğiz. Yasal olarak depremzedelerimize her türlü sosyal yardımı, giyecek, yiyecek, para yardımları yapabilmek için Meclis’ten karar almak istiyoruz. Yarın akşam bunu Belediye Meclisi’ne getireceğiz” dedi.

Bolu Belediyesi olarak deprem bölgesi için ciddi bir bütçe ayıracaklarını ifade eden Tanju Özcan, “Yine o bölgede hiçbir ayrım yapmaksızın, bundan sonraki süreçte gücümüz neye yeterse, hangi kurum yada kuruluşun bize ihtiyacı olursa, yardım konusunda kararlıyız. Buna da ciddi bir bütçe ayıracağımızı zaman içerisinde göreceksiniz. O yüzden Türkiye’deki her belediyeyle, her il özel idaresiyle, her üniversiteyle ve ilgili kamu kuruluşlarıyla protokol imzalama yetkisi için tarafıma yetki verilmesini Belediye Meclisinden talep edeceğim” şeklinde konuştu.

BOLU DAĞI'NI KULLANACAK SÜRÜCÜLERE "KAR" UYARISI    BOLU DAĞI'NI KULLANACAK SÜRÜCÜLERE "KAR" UYARISI  

Belediye Meclisi’ndeki tüm siyasi parti mensuplarının alınacak bu kararlara destek olacağını tahmin ettiğini söyleyen Özcan, “Arkadaşlarımız da buna hayır demez. Çünkü Belediye Kanununun 75’inci maddesine göre bu yetkiyi almamız gerekiyor. Örnek olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi’yle ortak olarak bir şehirde konteyner kent kurmak istedik. Orada iki belediye birden ihaleye giremiyor. Bir belediye ihalesine çıkacak, diğer belediye de protokol kapsamında kendi payına düşen kısmı ona ayıracak” bilgisini verdi.