SİSTEM SORUNU BİZDE KALICI

  Sefa Günay

  Sefa Günay
  9 Şubat 2018

   

  “İnsanların yaşamlarını kolaylaştırmak, işlerin daha verimli yürümesi için sistemler kurulur uygulanır.” Diye cümleye girmiştim geçen hafta ve pek çok örnek vererek banka, hastane, tapu, emniyette sistem sorunu nedeniyle vatandaşların nasıl da mağdur olduklarını kaleme almıştım.

  Hatta yazımın sonunu da “Bu kadar sistematik yaşamak bizim ülkemizin insanları için fazla zaten. Sistemlerin bünyesi bile kaldırmıyor demek ki. Gözünü seveyim eski düzenin(!) Gir sıraya, sıranın gelmesini bekle. Yine bu kadar zaman kaybı olur. Hem sırada yeni arkadaşlar edinme imkanına da sahipsin. En azından daha sosyal bir düzen…” şeklinde bitirmiştim.

  Bu hafta e-devlet üzerinden alt soy-üst soy sorgulamanın yapılabilmesiyle saatler içinde bir sistemin daha nasıl çöktüğüne tanık olduk. Soyunu öğrenmek isteyen ve eli klavye tutan herkes e-devletin kapılarına “Viyana kapıları”na dayanır gibi dayandılar. Dedesinin cenazesine gitmeyen adamlar, soyunu öğrenmek için F5 marifetiyle  e-devleti çökerttiler.

  En sonunda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü “08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da e-devlet üzerinden hizmete açılmış olan alt-üst soy raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 alt-üst soy raporu) yaşanmıştır. saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı alt-üst soy raporunun e-devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından e-devlet üzerinden sunulmakta olan nüfus kayıt örneği ve yerleşim yeri ve diğer adres belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra alt-üst soy raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak alt-üst soy raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır. kamuoyuna saygıyla arz ederiz” açıklamasında bulundu.

  Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere gece 02.00-04.00 arasında en yoğun dönemini yaşamış. Yani bütün Türkiye sahura kalkar gibi kalkıp soyunu öğrenmek için e-devlete girmiş. Bu yoğunluğu öngöremeyen devlet, en son uygulamayı kapatmakta çare buldu.

  Yani sistem sorunu bizde kalıcı. Her şey düzelir sistem sorunu çözülmez. Geçen hafta verdiğim tavsiyeyi tekrarlıyorum. Girin sıraya, bekleyip yapın işleminizi? Henüz sistematik bir düzene alışık değiliz. 

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  1.0124788284302