STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Sosyal Mesafeli Sıralar, Maskeli Sorular

Pelin Ukkaş

19 Haziran 2020

Bugün başlayan sınavlar öğrencileri aylardır strese soktu. Nasıl bir yol izlenecek, konular nasıl olacak diye devamlı değişen çalışma düzenleri vardı. Sonunda beklenen gün geldi. Şimdi de senelerdir emek verdikleri sınava maskeli bir biçimde nasıl girecekleri, o sınavı nasıl yapacakları kafalarda soru işareti.
Neler yaşanacak? Tarihin hiçbir döneminde görülmeyen bir sürecin içindeyiz. Yapılan planlar, kurulan düzenlerin hepsi tamamen değişti. Yaşam standartları farklı bir boyut kazandı. Zaten normal yaşantıya bile adapte olmak zorken şuan çocukların psikolojisi ne durumda?
Sınav kaygısından uzaklaşıp, sınava odaklanabilen öğrenci kazanacak. Endişelerini düşüncelerini bir kenara bırakıp senelerdir verdikleri emekleri görecekler. Odaklanacaklar, maskeleri bir süreliğine unutacaklar. Gelecekleri bu günlere bağlı ve zorlu bir sürece denk geldi. Milyonlarca öğrenci sıralarda ter dökerken ülke olarak evde bekleyeceğiz.
Tedbirler biz olduk, maskeleri çenelerden kaldırırsak eğer bütün toplum olarak sağlığa kavuşacağız ve insanlarımızı kaybetmeyeceğiz. Kısıtlamalar tekrar hayatlarımıza gelmeyecek. Ama ne kadar başarılıyız? Bu konu kocaman bir soru işareti.
Tekrar başa dönüyor gibiyiz. Her şeye alışan biz maskelerle yaşamaya alışamadı maalesef… Sarılmaları, tokalaşmaları hayatlarımızdan çıkaramadık. Sevemedik mesafeleri, bu hastalığı göze alarak umursamadık. Sarıldık. Kısacası atlatamadık, geride bırakamadık…
Önümüzde ki zamanlar da neler olacak, ne değişecek bilinmez. Sosyal mesafeli sıralarda, maskeli sorularla öğrencilerimizden nasıl başarılar bekleyeceğiz soru işareti… İşlenen konular ne kadar hatırlanıyor. Bir koca dönemleri eksik olan öğrenciler ileride nasıl zorluklar yaşayacak ve bu sorunlar göze alınarak hareket edilecek mi?
Bir çok konu var değinilmesi gereken… İnce ince düşünülüp çözülmesi gereken meselelerimiz var. Tek bir ülke olarak yaşamadık bütün sorunları orası ayrı ama şuna bakmalıyız biz ne kadar başarılı olduk? En az zarar ile devam edebiliyor muyuz yolumuza, herkesi düşünerek mi hareket ettik yoksa sadece her zaman düşünülen kısım mıydı sorunları çözülen?
Soru işaretleri bütün beyinlerin içinde yaşamaya devam ederken. Kağıtta olan sorulara odaklanacak öğrencilerimize başarılar diliyorum. Sadece o ana odaklanıp senelerini bir günde karartmadan çözümleyeceklerine eminim…

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama