STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Çıkmazların İçindeyiz Asgariye Zam Diyoruz

Pelin Ukkaş

20 Aralık 2019

Asgari ücret yeni yıl görüşmeleri aralık ayı itibari ile başladı. Herkesin diline dolanan yeni ücretler merakla bekleniyor. Ne olacak azalacak, artacak bir çok söylenti söz konusu. Bugün sendikaların yaptığı açıklamada belli bir teklif sunuldu. Net bir sonuç hala belirlenmemiş durumda. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yaptığı ortak açıklamada asgari ücret pazarlıklarında 2.578 TL’den geri adım atmayacaklarını ifade ettiler.
Ülke olarak maddi bir sıkıntı içindeyiz işverenler bu maddi sıkıntının içinde sadece işçilerin sıkıntı çektiği bir durum söz konusu değil. Geçen sene asgari ücret zammından sonra bir çok özel şirket küçülmeye gitti. Yıl içinde iflas bayraklarını çeken yine bir çok özel şirket oldu. Bu sene neler olacak maaş artarken işsizlik çoğalacak gibi duruyor. Tek yönden bakılacak bir mesele değil aslında. Evet açlık seviyesinin altında asgari ücret şuanda ama bir özel şirketin de kazancında da geçen yıllara göre azalma göz ardı edilemeyecek kadar az. İşçilerin yaşam koşullarını etkileyen belirlenecek bu ücret bir ailenin geçim kaynağı olacak. Hangi yöne baksak çıkmaza sürüklenen bir durum söz konusu aslında… Sürekli artan fiyatlarla alınan ücretler kıyaslandığında gelirim giderlerimi karşılamayacak boyutta oluyor. Aslında yaklaşık bir yıldır çoğumuz eksiden harcama yapıyoruz. Sürekli zam gelen faturalar alınan maaştan fazla…
İşçi yönünden mi bakılmalı işverene hak mı verilmeli bilmiyorum ama sorun çok daha başka boyutta bana kalırsa… Asgari ücreti yükselterek bir arpa boyu yol gidemeyeceğimizi bence hepimiz farkındayız ama bunu kabul etmek istemiyoruz. Olan hepimize oluyor.
 Bakalım bu sene bizi neler bekliyor…

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama