STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

Beden Sağlığı…

Pelin Ukkaş

21 Haziran 2019

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için boy ile orantılı olan kilo değeridir. Yapılan bilimsel çalışmalar, sadece 1 kg zayıflamanın bile insan ömrünü 3 ya da 4 ay kadar uzattığını göstermiştir. İyi sağlığa her zaman değer verdiğimiz gibi sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmak ta daima arzuladığımız bir durum; ancak bu durumun doğru tanımını kolaylıkla gözden kaçırabiliyoruz. Hızlı bir şekilde forma girebilmek için iyi sağlığın sadece hastalık olmayan ya da aşırı kiloda olunmayan bir durum olmadığını; bunun yanı sıra sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı zihinsel gelişim ve tüm canlılar ve doğayla kurulan sağlıklı ilişkileri içerdiğini unutuyoruz. Bu sağlıkta bir yaşam için düzenli olarak çaba göstermek gerekiyor;  yani bir ya da üç aylık sağlık ve kilo programları yeterli olmuyor. Bunu hayatımızın her anında uygulamalıyız. Sağlıklı bir beden için;


Dengeli Bir Egzersiz Programı

Her gün ortalama hızda (ama yavaş değil) 30 dakika yürümek size 1500 kalori yaktırır. Yılda 78 bin kaloriden bu kadar kolay kurtulabilirsiniz. Yaş ve vücut yapınıza uygun daha ağır egzersiz programları ise kalp ve damar sağlığınızı, ciğerlerini korumanıza yardımcı olur. Vücudunuza şekil vermek için bir kaç set ağırlık çalışabilirsiniz.

İp Atlamak

Her zaman en iyi vücut çalıştırma yöntemlerinden biri olan ip atlamak bel çevresi gibi kurtulmanın zor olduğu yağları yakmanızı sağlar. Fazla değil günde 10 dakika ip atlayın.

Egzersiz Arkadaşı Bulun

Çoğu insan tek başına spor yapmaktan sıkılır ve düzen zamanla bozulur. Bunu engellemek için arkadaşlarınızdan yardım alabilir ve spor için gereken motivasyonu sağlayabilirsiniz.

Su Egzersizleri

Eğer bir havuza üye olmak gibi bir imkanınız varsa seçeceğiniz su hareketleri ile bel ve sırt ağrılarından kolayca kurutulabilirsiniz. Üstelik suda yapılan egzersizler vücudu en iyi biçimde şekillendirir.

Ofiste Aktif olmak

Molalarda ya da bulabildiğiniz her arada masa başından kalkıp yürüyün ve kollarınızın esnetin. Bilgisayar başında ise karın kaslarınızı sıkıp bırakarak egzersiz yapabilirsiniz.

Daha Sık ve Hafif Öğünler

Büyük ve ağır 3 öğün yemektense bunu 6’ya bölüp azar azar yemek daha iyi. Bu küçük öğünlerle birlikte midenizde küçülecek ve daha çabuk doyacaksınız.

Su İçmek

Günde en az 8 bardak su için. Kahve ve çayla, şekerli meyve sularıyla aldığınız sıvılar buna dahil değil.

Kahvaltı

Diyet yapanların çoğu kahvaltıyı pas geçer. Ancak araştırmalar düzenli olarak kahvaltı edenlerin daha az kilo aldığını ortaya koyuyor.

Sağlıklı Yemekler

Yemekleri kızartmaktan vazgeçin. Bunun yerine haşlama veya ızgara tercih edebilirsiniz. Kızartma yemeklere ekstra kalori eklemekten başka bir işe yaramıyor.

Yavaş Yemek

Yemekleri yerken tadına varın ve iyice çiğneyin. Ne kadar çok çiğnerseniz o kadar çabuk doyarsınız.

Erken Kalkmak

Güne erken başlayın. Güneşle birlikte kalkmak vücut saatinizi sıfırlar. Bu daha iyi uyku alışkanlığına dolayısıyla gün boyu enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

Güneşten Korunmak

Güneşin zararları hakkında hepimizin aşağı yukarı bilgisi var. Cildinizi, saçlarınızı ve gözlerinizi güneşten koruyun. Mutlaka yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın.

Duygu Durumunu Korumak

Üzgün ya da sinirli olduğumuzda bağışıklık sistemimiz de zayıflıyor. Sıkıntılı günlerinizde rahatlayabileceğiniz, yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere katılın ya da arkadaşlarınızla buluşun.

İyi Uyku

Az uymak ya da düzensiz uyku strese neden olur ve pek çok hastalığa davetiye çıkartır. Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya dikkat edin.


Hayatın Tadını Çıkarmak

İyi bir işe sahip olup güzel para kazanmak da önemli ancak ailenizi de vakit ayırmalısınız. Onlarla birlikte gevşeyip, eğlenmek hem size hem de ailenize keyif verecektir.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama