SEVAL Eczanesi
GÜMRAH Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

SEVAL Eczanesi
Sağlık Mah. Hekim Sok.No 9A/13 (Köroğlu Devlet Hast.Acil Karşısı)
Tel: 0374 270 31 30
GÜMRAH Eczanesi
Tabaklar Mah.Cumhuriyet Cad.Köstendil Apt. No:73 (Kampüs kırtasiye karşısı)
Tel: 0374 212 89 59
Bolu 5 günlük hava tahmini

Günlük yaşamaya ve gününü kurtarmaya çalışan bir Bolu ....

Murat PEÇENEK

30 Ocak 2014

Günlük yaşamaya ve gününü kurtarmaya çalışan bir Bolu ....

Elimizde Aralık 1934 yılına ait Bolu gazeteleri var. Bu gazeteleri incelerken, bir Bolu gerçeğiyle yüzleşme ihtiyacı duyuyor insan. 1944 depremi aslında geliyorum demiş. 2 Aralık 1934 gece 01.20’de 37 saniye Bolu sallanmış. Beraberinde de, 1944 depremi. Aradan 10 yıl geçtikten sonra. Mudurnu Karamurat Köyü Alaçam Mahallesi. O zaman esmer vatandaşlarımıza, kıpti diye yazılmış. Tüm hırsızlıklar, dilenciler burada. Soyadı kanunu. Çıkan kanunla 2 yıl içersinde: gerek soyadı almayanlar, gerekse soyadlarını değiştirmek isteyenler(madde 7)-bununla beraber bu konuda ihmali görülen memurlar, kaymakamlar 1 haftalığına, valiler 15 günlüğe kadar maaş kesme cezası. Karar kesin olup, ilk ödenecek maaştan kesilir. Madde 11.hükümetçe verilecek vazifede ihmali görülenler memurlara bildirmeyenler, muhtarlar vs.

Sonra bu gazetede öne çıkan Bediz Morova. Hani ilk kadın milletvekillerinden. Kadınların ilk kez oy kullandığı T.B.M.M. 5. dönem seçimleri 8 Şubat 1935'te yapıldı ve 17 kadın milletvekili ilk kez meclise girdi. Bahire Bediş Morova Aydilek konya miletvekilio larak meclise girdi. Ara seçimlerde bu sayı 18'e ulaştı.

1897'de Bosna'da doğdu. Bolu orta mektebinden mezun oldu. Bolu Kız Sanat Okulu'nda resim öğretmenliği yaptı.

Seçimden önce Bolu Belediye Meclisi üyesiydi. V. dönemde milletvekilliği yaptı. Bunun hikayesi de burda yazılı. Behire hanımın isminin, öztürkçe olmasını isteyen, Bedia adının tam karşılığı olan bediz Adile anılmasını emir etmek suretiyle, iltifat buyuran büyük önder, o gecenin sabahında bu yeni adın, resmi muamelesini yaptırmıştır. Tarih 26 Temmuz 1934 perşembe. Beni çok düşündüren Halk Fırkasında ki, şimdiye kadar kimseninde araştırmadığı 3 adet tablo. Birisinin altında inandılar, döğüştüler, öldüler bıraktıkları emanetin nöbetçisiyiz yazılı. Saksılardaki güzel çiçekler bir diğeri. Belki de bunlar duvarlara çizildi. Bundan pek emin olamadım şahsen. 10 Ekim 1934 çarşamba günü sabahı, belediyenin alt katındaki sinema salonunda, belediye üye seçimine ait ilk reyi Bediz hanım atar.Reşat Aker. Belediye Başkanımız. Esas Yağlıoğlu Baytar diye bilinmekte. Kadıköy Orta Mektebi Tarih Öğretmeni Bolu gençlerinden bay Zekai Konrapa. Soyadını 1 Ocak 1934 günü alır. Ahmet Baysal’ın eşi Solmaz hanımın ailesi de, Atay soyadını aynı yı l alırlar. İhsan Polatlı, Pamukçu Muhittin Palazoğlu, Tevfik Özpolat, Bakkal İsmail Çatladı. Geçen zamana rağmen ders almamışız. Günlük yaşantılarımızın arasında kaybolup gitmişiz. Halbuki o kadar güzel bir memlekette yaşıyoruz ki. Algılayamamışız...

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama