DEVRİ SABIK

  Hasan PERÇİN

  5 Haziran 2018

   

  Bir önceki dönemin geçmiş hükümeti demektir.Devri sabık yaratmak, önceki iktidardan hesap sormak anlamına gelir.

  "Devr-i sabık yaratmayacağız" ifadesi ilk olarak, 1950 yılında Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle Cumhuriyet Halk Partisi için kullanılmış…

  70 yıl önce Demokratların Cumhuriyetçiler için kullandığı tabiri 70 yıl sonra Cumhuriyetçi aday İnce Demokratlar için söyledi.

  Neden?

  İnce, mitinglerinde yuhalatmasa ve gelirse devri sabık yaratmayacağını söylese bile devamında yargıyı bağımsız hale getireceklerini (daha bunu söylemekle suçlama yapıyor),bağımsız yargının gerekirse Erdoğan’ı da beni de yargılayabileceğini ilave edip içinde kopan devri sabık fırtınalarını “şimdiye kadar Erdoğan’a hakaret ederek hiçbir sonuç elde edemediklerinden” bastırarak mitinglerine devam ediyor.

  Ve tabanlarında aynı istek ve söylem tavan yapmış durumda. “Devri sabık isterüz” diyerek aslında istedikleri Erdoğan’ın kellesi. Mecazi anlamda değil ciddi ciddi.

  MHP’den ayrılan diğer yeni partililerin söylemlerine bakılırsa her ikisinden devri sabık yaratma niyetleri var. Siyasetimizi intikam üzerine kurarak nereye varmaya çalışıyoruz?

  Abdülhamit’e hainlerle, Menderes’e askerle, Özal’a gizli servisler ile devri sabık uygulayıp tabiri caizse kellesini almadılar mı?

  3 yöneticinin akıbetini gören diğer liderler(Atatürk hariç) ülkeye bir şey kazandıramamış, cesur adımlar atıp isimlerini tarihe yazdıracak kararlar alamamışlardır.

  Bir Demirel ve Ecevit’in düştüğü durumlara bakın… Devri sabık korkusu ile vesayet odaklarına biat edip asker git demiş gitmişler bürokrasihöt demiş korkmuşlardır.

  Devrim sayılabilecek kararlar alan, vesayet odaklarına boyun eğmeyen,herkesin değişmesi konusunda mutabık olduğu fakat kimsenin cesaret edemediği anayasayı değiştiren, ülkenin yönetimine istikrar getirmek amacıyla sistemi yenileyen, pek çok alanda ağır ilerleyen bürokrasi ile yıllar yılı çarpışarak değişiklik yapan iktidarın ve onun liderinin mi kellesini istiyorsunuz şimdi?

  Söyler misiniz Yüzde 35 ile iktidar olma şansınız varken mevcut iktidar gibi -kendini riske atacak ama ülkeye kazandıracak- çıtayı yüzde 50 artı 1 e çıkaracak cesareti gösterebilir miydiniz?

  Muhalif partilerin vekil adayı bulamadığı bir önceki seçimlere bakın birde bu seçimdeki aday bolluğuna ve siyasetin nasıl renklendiğine.

  Erdoğan’ın kurduğu MHP’nin destek verdiği yeni sistem sayesinde umutlananlar kendilerine bu umudu veren için devri sabık yaratacak öyle mi? Ayıp ya ayıp.

  Hasan Perçin

  hsnprcn@hotmail.com

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Yazarin diğer yazıları
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.16275811195374