STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

DÜNYA ŞAMPİYONU, GELECEĞİN YILDIZI CEREN YILMAZ-2. BÖLÜM

Fatma Marmara

3 Ekim 2018

-Ceren Yılmaz bu sporu tercih etme nedenin nedir? Ceren’in bugüne kadar kazandığı başarılardan bahsedebilir misin?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Ben 10 yaşındayken ağabeyim Batuhan Yılmaz muaythai ve ju jitsu sporuna başlamıştı ve Kayseri’deki 2014 ju jitsu Türkiye şampiyonasına gitti. Orada şampiyon oldu. Arkasından 2014 de Romanya ya gitti. Ağabeyim bu başarısı bana Büyük bir heves verdi. Ağabeyim gibi bende şampiyonalara gidip şampiyon olmalıyım diye düşündüm ve hocama mesaj attım ‘Beni de kursa alır mısın?’ diye. Hocam da ‘Gel basla.’ Dedi. Bendeki yeteneği görüp özel olarak yetiştirdi ve bu günlere geldik.

Antrenör Ertan Akdoğan; “Ceren Yılmaz kendisi il şampiyonlukları aldı 3,5 yıl içerisinde. 2 kere Türkiye 2.si, 2 kere Türkiye şampiyonu, 2 kere Uluslararası Avrupa Kupasında Şampiyonu, 2 kerede 2017 ve 2018 yıllarında Tayland Bangkok’ta Dünya Şampiyonu oldu. 14 yaş grubunda  “Dünyada Gelecekteki Yılın Yıldız Sporcusu” ödülünü aldı. Aynı zamanda Ceren Yılmaz Bolu’da 2 yıl üst üste Muay Thai de “Yılın Sporcusu” seçildi. Kendisi aynı zamanda Sivas’ta Altın Kemer Turnavası yapılmıştı 2016 yılında. Orada 44 kiloda 2 maç kazanaraktan altın kemer sahibi olmuştur.

- İlk maçında neler yaşadın? Çalışırken zorluklar yaşadın mutlaka, o zorluklardan bahseder misin?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “  Küçücüktüm. 30 kiloydum. 10 yaşındaydım. Mesela ben şınav çekemiyordum. Kollarım güçsüzdü, çok ağrıyordu. Bu yıl kollarım güçlendiğinden çekmeye başladım. Tabi kendimden büyüklerle maç ya da spor yaptığımda canım yanıyordu. Onların kemikleri benden daha iri oluyordu. Bende hem bayan hem de yaşım küçük olduğu için canım yanıyordu. 

-Bu zorluklar karşısında, ben başaramayacağım gibi ümitsizliğe kapıldın mı? Canın yandığı halde yılmıyorsan, seni bu kadar hedefe kilitleyen kafandaki düşünce neydi?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “  Hayır kapılmadım. Maçlara çıkmak, ringe çıkmaktı. Daha sonra da dünya şampiyonu olmaktı. O bana vurdukça ben hırslanıyorum. Ben hırslandıkça daha çok vuruyorum. Temelinde hırs yatıyor. Hırs olmazsa kazanmada olmaz.

-Maça çıkmadan önce ve maç esnasında ne düşünüyorsun, yaşadığın duyguların nelerdir?  Bu maçları kazanırken ruhen ve bedenen neler hissediyorsun?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “  Ruhen açık söylemek gerekirse ben kendimden böyle bir şampiyonluk beklemiyordum. Hocam sağ olsun yapabilirsin diye söyledi ve çok destek çıktı bana ve bende hocama inandım başardım. Gerçi ben çok antrenmanı seven biride değilim. Ama mecburen çalışmak zorundaydım. Çok çalıştım ve tabii ki zorlandım.

- Çalışmaların esnasında seni motive eden bir şeyler var mı?

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Wai Khru Muay thai sporunun saygı dansı. Maça başlamadan önce saygı dansını yazıp öyle başlıyoruz. Arka fonda çalan bu müzikten hemen, çarçabuk ve çok etkileniyorum. Müziği duyunca motive oluyorum. Müziğe eşlik ederek hamlelerimi yapıyorum.

-Şampiyonaya çıkış basamaklarından bahsedebilir misin? Dünya şampiyonasına ulaşan bu hedefinde Ceren Yılmaz şampiyonaya nasıl hazırlandı neler yaşadı

Yıldız Sporsu Ceren Yılmaz; “ Kategorimde 8 sporcu vardı. Dünya Şampiyonasına çeyrek finalden başladım. Belki bir ihtimal başarırım diye düşündüm. Çeyrek finalde rakibim Filipinliydi. İlk rauntta üstüne baskı kurdum. 2. Rauntta biraz daha baskı kurarak hocamda gerekli taktikleri verdikten sonra onu nakavt ettim. Oradan yarı finale çıktım. Yâri finalde rakibim Belçika idi. Belçika maçı çok sağlam bir maçtı. İlk raunt ortada geçti. Ben biraz daha üstündüm. 3. Rauntta da hocamın verdiği taktikle yendim. Sonra finalde Rus rakibim benden 10-15 cm. uzundu. Ama başardım.

Antrenör Ertan Akdoğan; “Tayland’a biz bir ay önce gittik ve kamp yaptık. Orada hazırlandıktan sonra Bangkok’a geçtik. Burada ilk maçta Filipinli rakibini nakavt ederek, 2. Maçta Belçikalı güçlü bir rakibine 2-1 galip gelerek, finale Rusya’ya çıktık. Finalde Rus rakibini üstün bir oyunla hiç raunt vermeden 3-0 yendikten sonra Dünya şampiyonu olduk. 2018 Dünya şampiyonası maçı için bu kampa giderken uçak biletlerimizi Bolu Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz karşılamıştı. Bizde kendilerine destekleri ve sponsor oldukları için teşekkür ziyaretinde bulunmuştuk. Kendileri bize ödül takdim ettiler. Bolu Valimiz Aydın Baruş’da bizi tebrik etti, sohbet ettik ve kendilerine destekleri için teşekkürlerimizi sunduk. Yine bu kampa giderken bize maddi olarak destek veren Mengen Belediye Başkanımız Turhan Bulut, Mengen Kaymakamımız Hasan Günaydın,  GENTAŞ Yönetim Kurulu, Lezzet Dünyası, Mengen halkına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

-Ceren Yılmaz’ın aldığı ‘Geleceğin Yıldız Sporcusu’ ödülü ile ilgili bilgi paylaşabilir misiniz?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Bu sene çok değerli bir ödül aldık. Dünya şampiyonu olduktan sonra İfma tarafından yapmış olduğu kaliteli maçlardan dolayı kızımıza ‘Geleceğin Yıldız Sporcusu’ ödülü verildi. Bu ödülümüzü, Tayland Bangkok’ta Uluslararası Muay Thai Federasyonu tarafından 14 yaş grubunda  “Dünyada Gelecekteki Yılın Yıldız Sporcusu” ödülünü bizlere takdim ettiler. Bu ödülü biz 86 ülke içerisinde Türkiye’de tek bayan sporcu olarak almış olduk. Türkiye’de ilk defa bu ödül Ceren Yılmaz’a takdim edilmiş oldu. Bizim için ayrı bir onur ve gururdur.  

Devam edecek.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama