STAD Eczanesi
DERMAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

STAD Eczanesi
Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/a
Tel: 0374 2170575
DERMAN Eczanesi
Semerkant Mah.İzzet Baysal Cad.No:160/E
Tel: 0374 215 32 14
Bolu 5 günlük hava tahmini

DÜNYA ŞAMPİYONU, GELECEĞİN YILDIZI CEREN YILMAZ-1. BÖLÜM

Fatma Marmara

2 Ekim 2018

J. Keth Moorhead’ın belirttiği gibi “Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanmamıştır.” Başarı büyük çabalar gerektirir. Belirlenen hedef için çalışmak gerekir.  Destek, eğitim, öğretim,  motivasyon, sabır, hırs, inanmak, gerekir. Strateji kurmak, rakiplerini iyi tanımak bu konuda da çalışmak, veri toplamak, yapılacak hamleleri çok iyi bilmek gerekir.

2004 doğumlu olan Mengen’li Ceren Yılmaz’da daha 10 yaşındayken Hedefini belirlemişti. Hedefi ağabeyi gibi Muay Thai sporunu yapmak ve bu yolda büyük başarılara ulaşmak. 2 kere Türkiye, 2 kere Avrupa, 2 kere Dünya şampiyonu olup, bir de üstüne “Geleceğin Yıldız Sporcusu “ödülünü Türkiye’ye getirirken, bu hedefe giden yoldaki zorlukları yaşayıp, bu basamakları tırmanıp, küçük yaşında büyük başarılara imza attı. Öğrenci Ceren Yılmaz ve hocası Ertan Akdoğan aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımıza verdikleri ‘2. kez Dünya şampiyonu olacağız’ sözünü de yerine getirmiş oldular.

- Ceren Yılmaz’a Muay thai eğitimlerini veren, hocası Ertan Akdoğan’ı tanıyarak başlayabilir miyiz? Neden Mengen’i seçtiniz, ilk geldiğinizde bir amacınız veya üstlendiğiniz misyonunuz var mıydı?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Ben 22 yılımı bu spora verdim. Türkiye’ye ilk bu spor geldiğinde Mersin’de Engin Kısa hocamla beraber başladım. Ardından Çankırı’ya geldim ve sonra ‘Kendi ilçeme gideceğim, kendi ilçemde hep aşçılar şampiyon oluyor, aşçılığın dışında bu çocuklar şampiyon olamaz mı?’ dedim. İlk geldiğimde baktım ki 10 m. de bir kahve var. ‘Demek ki insanlar spor yapmıyor, sadece oturuyor.’ diye düşündüm. Burası küçük bir ilçe, 5 bin nüfuslu, 2100 tane öğrenci var ve hiçbir sosyal faaliyet yok. Bu öğrencilerin bazıları internet başında, bazıları maalesef sigaraya alışmış, bazılarını alkol alırken gördüm. İlçeler küçük yerler çocuğun yapacağı bir şey yok. Böyle şeylere eğlence diye takılıyor. Dolayısıyla ‘Ben buralıyım, Mengenliyim,  kendi ilçeme döndüm ve bir misyonum olması lazım.’dedim. Bu gençleri kurtarmam gerekiyordu. Buradaki gençlerinde yeteneklerini tüm dünyaya göstermem lazımdı. Kendim 3,5 yıl içerisinde 6 kere Muay Thai Milli Takımında, Milli Takım antrenörü olarak görev aldım. 2 kere Dünya şampiyonasında, 1 kere Avrupa şampiyonasında, 3 kerede Uluslararası Kupada görev aldım. Aynı zamanda Jiu Jitsu sporuyla da ilgileniyorum.   Jiu Jitsu sporunda 5 tane Türkiye şampiyonluğumuz, 4 tane Türkiye 2.’imiz, 3 tane Türkiye 3.’ümüz var.”

-Mengen’de Muay thai sporu ne zaman ve ilk olarak nerede başladı? Yaklaşık kaç öğrenciye bu ve benzeri spor dallarında eğitim vererek yararlanması sağlanmış oldu?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Mengen’e ilk geldiğimde 2013-2014 yılında Mengen Halk Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde, Mengen Meslek Yüksek Okul’un içindeki spor salonunda açtığımız kursumuzda, usta öğretici olarak görev aldım. 1500 civarı sporcuya halk eğitim bünyesinde hizmet kursu ve sertifika verdik. Halk eğitimle, Mengen’de ilk defa Mengen Meslek Yüksek Okulu Üniversiteler Arası Muay Thai Şampiyonasında, Türkiye 3.lük madalyasıyla hem Mengen’e, hem de aşçılığa, aşçılığın dışında bir madalya getirmiş olduk. O spor salonumuz daha sonra yemekhane olacağı için kapatıldı. Şuan ki Belediye Başkanımız Turhan Bulut, Mengen terminalinin altındaki salonu, her şeyimizi karşılayarak bize tahsis etti. Mengen Halk Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde, biz yine burada kurslarımıza devam ettik. Şuan ki şampiyon olan birçok kursiyerimizde, halk eğitim müdürlüğünde kursiyer olarak başladılar. Belediyenin tahsis etmiş olduğu spor salonunda da antrenmanlarını yaptılar.”

-Spor çalışmalarınızda, maçlara katıldığınızda kurumlardan ve kişilerden destek gördünüz mü?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Mengen Belediyesi şuan ki sporcularımızın sponsorluğunu üstleniyor.  Tabi ilçedeki en büyük desteğimizi bir önceki dönemdeki Kaymakamımız Yavuz Akyol, şuan ki Kaymakamımız Hasan Günaydın, Mengen Belediye Başkanımız Turhan Bulut, eski Halk Eğitim Müdürümüz Muharrem Çelik, şuan ki Halk Eğitim Müdürümüz Ahmet Çevik, İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih Celepçi sayesinde kurslarımızı ve gençlerin önünü açtık. Gençlerimizden de bu şekilde, bu başarılar geldi. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Salih Bey özellikle spora çok pozitif bakıyor. Gençlerimizin bütün branşlarda yarışmasını istiyor. Bu sporcular Mengen Belediye Sporun aynı zamanda lisanslı sporcuları olarak, Mengen Belediye Sporun ve Mengen Kaymakamlığı’nın destekleriyle yarışmalara katılıyorlar. Yani kurumlar arasında birlik ve beraberlik içerisinde koordineli bir çalışmayla, herkes taşın altına elini koydu ve bizde bu başarıyı kazandık. Tabi yine şampiyonalara katılmamızda tüm Mengen destek oldu. Herkes irili ufaklı bizlere yardımcı ve sponsor oldu. GENTAŞ Yönetim Kurulu, Lezzet Dünyası, Mengen halkının bizlere destekleri çok önemliydi. Buradan tüm hepsine teşekkür ediyorum.”

 

- “Geleceğin Yıldız Sporcusu “ ödülüne layık görülen, Dünya şampiyonasında birincilikler getiren Ceren Yılmaz, Muay thai sporuna ilk olarak nasıl ve nerede başladı?

Antrenör Ertan Akdoğan; “Ceren, Mengen Halk Eğitim bünyesinde kursiyer olarak başladı. Şu anda da belediyenin lisanslı sporcusu olarak kursa devam ediyor ve sponsorluğunu da belediye ve birçok kurum üstleniyor.

Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Çevik; “Halk eğitim merkezimizde başarılı öğrencilerimizi, kabiliyetli öğrencilerimizi keşfedip, onları daha iyi yerlere taşımak amacıyla, halk eğitim bünyesinde, spor, resim, müzik gibi çeşitli kurslar açıyoruz. Bu öğrenci bizim kursiyerimizdi. Atatürk Orta Okulu öğrencisiyken ağabeyi Batuhan Yılmaz ile birlikte başladı. Buradan başlayarak, daha sonrasında ise belediye iş birliğinde ve o şekilde devam etmiş oldu.

Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepçi; “2013 yılında halk eğitim merkezi tarafından açılan muay thai kursunda 12 öğrencimiz kayıtlıyken, daha sonraki yıllarda öğrenci sayımız arttı. Muay thai sporuna da ilgi arttı. Bunların arasından birisi Batuhan Yılmaz’dı. Gelip giderken de spor hoşuna gidiyor ve o arada Ceren Yılmaz’da kurslara başlıyor. İki kardeş beraber kurslara gelip gittiler. Burada Ertan Bey’inde emeğini unutmamak gerekiyor. Öğrencilerle gece gündüz ilgilendi. Yarışmalara giderken sponsorlar buldu. En son Uzakdoğu’ya gittiler ve 2 kez dünya şampiyonu oldular.

Devam edecek.

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama