ELMAS Eczanesi
DEFNE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ELMAS Eczanesi
Tabaklar Mah.Cumhuriyet Cad.No:58(Otelcilik ve Turizm Mes.Lisesi Karşısı)
Tel: 0374 212 72 73
DEFNE Eczanesi
Beşkavaklar mh Necdet Gören Cd Yardemir Konutları N:18 A/B Blok13/B(Şehit Yüzbaşı Burak Bilen Sağlık Ocağı Çaprazı)
Tel: 0374 270 52 10
Bolu 5 günlük hava tahmini

Yavaş yavaş sona yaklaşılıyor

26 Ocak 2021

GÖL NE ZAMAN SU TUTMAYA BAŞLAYACAK?

Bolu’da yapımı 2011 yılında biten Batı Karadeniz’in en büyük yapay göleti olan Seben Gölü, sulama projesi için 2020 yılının temmuz ayında boşaltılmaya başlanmıştı. Sulama projesi için açılacak olan bin 100 metrelik tünelin 687 metresi tamamlandı. Kalan işlemlerin halledilmesinin ardından Seben Gölü Kanalı 2021 yılı ağustos ayında su tutmaya başlayacak.

 

Haber: Adnan KARABULUT

 

Bolu'da 2011 yılında tamamlanan Batı Karadeniz'in ‘en büyük’ yapay sulama göleti olma özelliği taşıyan Seben Gölü, ilçedeki 32 bin dekarlık tarım arazisinin sulanması için hazırlanan proje kapsamında boşaltılmıştı. Bolu kent merkezine yaklaşık 32 kilometre uzakta bulunan Taşlıyayla mevkisinde yapımına 2004'te başlanan ve Abant Tabiat Parkı'ndaki gölün 7 katı büyüklüğünde, çevre uzunluğu 22 kilometre olan ayrıca 50 milyon metreküp su kapasitesine sahip Seben Gölü'nün yapım amacına uygun şekilde değerlendirilmesi için proje hazırlanmıştı. Proje kapsamında Batı Karadeniz'in ‘en büyük’ yapay gölü olma özelliği taşıyan Seben Gölü'nden yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Seben ilçesine sulama kanalı yapılması kararı alınmıştı.

 

“ÜRETİM KAPASİTESİNİN VE KALİTESİNİN ARTMASI BEKLENİYOR”

Seben Gölü'nden ilçeye su taşınması için yapılacak çalışmalar içerisinde gölün ortasından bir su kanalıyla alınacak su tamamen kapalı boru sistemiyle ilçeye aktarılacak. Çalışmalarda, gölde bulunan 50 milyon metreküp suyun yaklaşık yüzde 70-80'inin boşaltılması ve boru hattının yapımına bu işlemin ardından başlanmıştı. Projenin tamamlanmasının ardından bugüne kadar kuru yöntemle yapılan tarımda sulu yönteme geçilmiş olacak. Aynı zamanda iklimi ve arazilerinin verimliliğiyle Bolu'nun meyve-sebze ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Seben'de sulu tarımın yaygınlaşmasıyla hem üretim kapasitesinin hem de kalitesinin artması bekleniyor. Proje tamamlandığında 32 bin dekarlık tarım arazisinin sulanması ve ekonomiye yaklaşık 30 milyon liralık katkı sağlanması bekleniyor.

 

SEBEN GÖLÜ KANALI PROJESİ HANGİ AŞAMADA?

Yapımının başlandığı Seben Gölü Kanalı projesi için bin 100 metrelik tünel açılacaktı. Açılacak olan tünelin 687 metresi tamamlandı. 2 ay içerisinde delme işlemlerinin başlayacağı Seben Gölü Kanalı’nda, delme işleminin tamamlanmasının ardından betonlama işlemi gerçekleştirilecek. Betonlama işlemi bitecek olan Seben Gölü Kanalı, 2021 yılının ağustos ayında su tutmaya başlayacak.

Yavaş yavaş sona yaklaşılıyor
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama